Přeskočit na hlavní obsah

Čtivo, pastva pro duši?

 Čtení knih patří mezi mé milované koníčky už od raného dětství. Plynule číst jsem uměla už ve školce, to už jsem s nadšením hltala všechny možné dětské knížky, pohádky, ale nejvíce jsem si zamilovala dobrodružné příběhy, romány pro slečny a dívky mě nikdy moc nebraly.

Knížky mě provázejí takřka celý život, není dne, kdy bych nepřečetla alespoň pár stránek, i když na rodičovské dovolené to není úplně jednoduché, ale večer si najdu alespoň pár minutek. Četba knih je pro mě vzácným okamžikem, který mám jen pro sebe, můžu se úplně uvolnit a ponořit se do napínavého příběhu, který se přede mnou začíná odvíjet. 

Pořád dávám přednost klasickým papírovým knihám. Nemám žádnou čtečku, nestahuju si knížky do mobilu, tak nějak se mi to z principu příčí. Ale ono čtení knih je prospěšné i pro duši, nejen pro mozek, díky kterému si zdokonalujeme slovní zásobu a rozvíjí se naše fantazie. A odborníci se shodují, že pozitivní vliv čtení na naši psychiku nezávisí na tom, zda jde o "kvalitní literaturu." I knihy odsuzované jako brak mohou navodit pohodu - důležité je se do příběhu ponořit a takto se uvolnit. 


Ale mimo jiné pravidelné čtení knih zvyšuje empatii, což je vlastnost, která také není dána každému. Sama mám bohužel nedávnou zkušenost s člověkem, který myslel jen na sebe a na svůj prospěch, a přitom vůbec nehleděl na city jiných lidí a na to, že jim také může ublížit. 

Knihy nás mohou opravdu mnohému naučit, ale láska ke čtení je něco, co se nedá vnutit. Každý člověk si lásku ke knihám musí vypěstovat postupně, nebo ji má od dětství. Ze školy jsem měla jen jednu jedinou kamarádku, se kterou jsem chodila do knihovny, jinak od nás ze třídy prakticky nikdo čtení knih jako koníček neměl. 

Když jsem byla na Vánoce u bráchy, tak jsme narazili i na téma knih. Malí synovci jsou ve čtvrté a páté třídě, a mají povinné čtenářské deníky - což my jsme měli taky, ale oni to mají trochu v jiném stylu. Každý den musí přečíst z nějaké knížky alespoň dvě stránky a napsat zápis o tom, co si přečetli. Jestli to bylo zajímavé, co je na pokračujícím ději zaujalo a tak.

To je hrozně fajn, protože si ty děti fakt musí něco přečíst - my měli čtenářské deníky jen v tom stylu, že jsme měli napsat pár odstavců o celé knize, případně k tomu namalovat obrázek, a bylo to. Ono je to opravdu důležité, protože podle dalších výzkumů mají děti problém porozumět psanému textu. 

Pamatuji si, jak jsem byla malá a milovala jsem, když mi rodiče četli před spaním pohádky. A Julince, i když bude mít teprve půl rok, také čtu. Někdy pohádku, ale často jen tak kus z knížky ,co si zrovna čtu. Má ráda můj hlas a krásně vždycky poslouchá, co povídám. Byla bych moc ráda, kdyby po mně Julinka lásku ke čtení podědila, ale nebudu ji do ničeho nutit. 

Mí rodiče byli oba nečtenáři a já si přesto cestu ke knížkám našla sama. Takže ne vždy to musí v té rodině asi takto fungovat. 

 



Velmi zajímavé jsou statistiky, jak si jako národ ve čtení stojíme. 

Čtení se věnujeme v průměru 33 minut denně. 3/4 obyvatel přečtou za rok alespoň jednu knihu, a v našich domácnostech se nachází průměrně 253 knih. No, tady jsem hodně nad průměrem, knížky mám vyhrazené v pokojíčku, ale mám takovou šikovnou knihovničku i pod postelí. Pouhých 7% Čechů se pravidelně věnuje poslechu audioknih. 

Osobně jsem nikdy žádnou knížku neposlouchala, vím, že na YouTube jsou k poslechu, některé dokonce načetly slavné osobnosti, ale mě tohle neláká. Je to poslech, už tedy ne defacto kniha, a asi bych z toho neměla ten pravý požitek. 

62% z nás si koupí ročně alespoň jednu knihu. Nové knihy moc nekupuji, ale jednou ročně si taky nějakou koupím, ale ráda nakupuji knihy z druhé ruky, případně si vyberu něco z knihobudky. Čtení se pak věnujeme v průměru 33 minut denně. No, já tedy jak kdy, někdy více, někdy méně, ale ta půlhodinka je tak optimální. 

Více než 1/4 obyvatel zajde alespoň 1X za rok do knihovny. Tady je to asi sporné, protože když si tam někdo zajde okopírovat dokumenty nebo z jiného důvodu, ale nejde si půjčit knihu, asi to úplně nepatří do čtenářských statistik. Ale i taková návštěva může navnadit na přečtení nějaké pěkné knížky, ne? 


Čtení je opravdu pořádně výživný pokrm pro duši a jeden z nejhezčích koníčků vůbec. Není nic krásnějšího než vnímat svět přes písmenka, představovat si příběh podle svého - já si samozřejmě u čtení také promítám a přímo vidím před očima jak se to celé odehrává. Je to hrozně fajn, a třeba i sebehezčí film nemůže požitek z knihy nahradit. 

Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji Vám krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Taky čtu moc ráda a dávám přednost klasickým knihám.

    OdpovědětVymazat
  2. Čtu už od dětství. Když mě kniha zaujme, dokážu u ní sedět dlouho. Knihy doma nemám spočítané, ale myslím, že jsem po průměrem. Není to doma nafukovací, tak občas nějakou knihu pošlu do světa :-)

    OdpovědětVymazat
  3. To je moc pěkný a pozitivní článek. Na čtenářský deník si vzpomínám, ale až na střední a psala jsem ho ráda a
    schovala jsem si ho. Pak ho využila švagrová, když při dvou dětech dálkově studovala střední školu, za kterou musela dojíždět dost daleko a na čtení neměla čas. Moc se mi líbí Júlinka, jak si "čte".
    A vzpomínám také na hodiny literatury na základce, že dávala učitelka jedné spolužačce číst úryvky z knih. Zdeňka mohla při tom sedět na učebnicovém stole s nohama na židli a otočná ke třídě. To byly fajn hodiny. Pak jsme se dověděli o autorovi. Měj se hezky.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém na...

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tl...

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu....