Autor: Forrest Carter
Žánr: Román, Dobrodružný, Historický
Mé hodnocení: 80%
Obsah: Když pětiletému chlapci brzy po sobě zemřou oba rodiče, ujmou se jej i přes nevoli ostatních příbuzných babička s dědou. Babička byla plnokrevná Indiánka, a dědeček poloviční Čerokí. Prarodiče žijí vysoko v horách, ve srubu, tak trochu po svém, a hlavně v souladu s přírodou.
Chlapce překřtí na Malého stroma, a ten už si brzy ani nevzpomene na to, že by se jmenoval nějak jinak. Život s prarodiči plyne tak trochu jinak, v noci se svítí petrolejkou, a babička ještě před usnutím předčítá z některé knihy, kterou dědeček pravidelně nosí z knihovny, ačkoliv on sám psanému slovu nikdy neporozuměl. Malý strom se také brzy naučí číst, a začne proto studovat slova z velkého slovníku, který dědeček střeží jako oko v hlavě.
Mezi další členy rodiny patří tři psí společníci, kteří jsou nepostradatelní při lovu. Jak se ale brzy ukáže, dědeček je zběhlý v lovení veškeré zvěře, ale jeho zásada je ta, brát si jen tolik, kolik potřebuje pro nasycení rodiny. A co je také důležité - vzít menší a pomalejší zvíře, a celá smečka pak poroste rychleji, a na oplátku dá lepší maso. Podle dědečka se kvůli tomu, že ostatní lidé berou více než potřebují, zbytečně ukládají zásoby a tloustnou, musí po celém světě pořád válčit...
Není to ale jen o lovu, pro přežití v horách je také důležité znát byliny, jejich moc, a také čas, kdy je optimální doba sběru. Krom toho dědeček obdělával malé kukuřičné políčko, s pravou indiánskou kukuřicí, ale primárním zdrojem obživy nebyla mouka, ačkoliv zařízení na její pomletí tu měli. Dědeček měl vlastní palírnu, kde z mouky a kukuřičných klíčků vyráběl whisky.
Což bylo, jak vysvětloval vnukovi, jeho řemeslo, které dělal celý život, a na který byl hrdý. Nikdy by nešel dělat "námezdnou" práci pod dohledem Bílého muže. A právě své "řemeslo" chce předat i vnukovi, proto jej i přes nízký věk učí všemu, co zná.
Ti praví američtí Indiáni mají totiž nezlomnou a hrdou duši, o čemž svědčí i autentické vyprávění o Stezce slz, kdy při násilném přesunu kmenů Seminolů, Čoktavovů a Kriků zemřelo více než 150 000 původních obyvatel. Bílí muži totiž počítali s tím, že Indiáni dlouhý a nucený pochod bez jídla a odpočinku nevydrží, což se nakonec také stalo, ale nejdůležitější bylo, že neztratili svou hrdost, i přes všechny útrapy.
Malý strom se učí znát svou minulost, a život s prarodiči, který plyne celkem poklidně - i když pořád je co dělat - se mu moc líbí. Učí se znát tajemství přírody, jak žít se zvířaty, a ne ze zvířat, rozumí tomu, jak spolu stromy mluví, a že vše, ať je to živé či neživé, má svou duši.
I když rodina žije vysoko v horách, navštěvují ji staří přátele, a samozřejmě je někdy nutné sejít dolů do města, hlavně za obchodem, a do knihovny pro nové čtení. Jenže lidé ve městě si začnou rychle šuškat o tom "indiánským dítěti," co vyrůstá v nevhodných podmínkách jako nějaký divoch, z čehož pramení problémy se "zákonem," jak říká dědeček.
Podaří se Malému stromu zůstat se svými prarodiči, vést dál šťastný život v obklopení přírodou a jejími dary, nebo bude násilím přesazen do výdobytků civilizace?
Hodnocení: Školu Malého stromu jsem četla už před lety, tehdy jsem si ji vypůjčila v knihovně. A proto, když jsem ji uviděla na poličce v knihobudce, prostě jsem si ji musela znovu půjčit domů. I po těch letech jsem si totiž vybavila ten kouzelný, až hřejivý pocit, jaký ve mně knížka zanechala.
Ke knížkám po letech se moc nevracím - u našich už není moc dětských knížek . Vím, že jsem jednou četla Márinčino dětství , což byla oblíbená knížka mojí mamky , ale to už je fakt pro velký pamětníky a nic mi to neříkalo . Spousta dětských knížek se u nás bohužel vyhodilo nebo se dalo vnoučatům
OdpovědětVymazatknihu neznám a ani mě nezaujala :)
OdpovědětVymazat