Autor: Blažena Hlasová
Žánr: Biografický, Příběhy ze zdravotnictví
Mé hodnocení: 75%
Obsah: Ten, kdo má druhému potřebu činit zlo, není dobrý člověk...
Spousta z nás se někdy setkala, ať už z vlastní zkušenosti, nebo ze svého okolí, se šikanou. Ale šikana není jen doménou školních lavic, můžeme se s ní setkat prakticky kdekoliv - na úřadě, pokud se znelíbíme naštvanému úředníkovi, u arogantního lékaře, ale často i na místě, kde trávíme převážnou část svého života - v práci.
Pod rouškou šikany je jakousi zpovědnicí zdravotních sester, které si prošly, nebo stále ještě procházejí šikanou, a to ať už ze strany nadřízených, ale často i podřízených. Za zavřenými dveřmi oddělení a usměvavými, ochotnými a milými sestřičkami se totiž často skrývá to největší zlo, sice ne ve vztahu k pacientům, ale ke kolegům a často i nadřízeným.
Práce zdravotní sestry není rozhodně nijak jednoduchá, často se jedná o těžké fyzické, ale také psychické úkony, a pracovní doba rozhodně nekončí po osmi hodinách, naopak přesčasy tu jsou brány jako norma. Na jednu stranu se není čemu divit, v nemocnici často dochází k situacím, kdy je potřeba každá pomocná ruka. Kde je tedy ta hranice, kdy se dá skloubit práce ve zdravotnictví s osobním životem, a hlavně na úkor toho, aby se zdravotní sestra necítila jako onuce?
Příběhy v knížce jsou různé, ale spojuje je právě to hlavní, a to je šikana, která začala často velmi nenápadně. Odstrkováním z kolektivu, šeptáním a smíchem za zády, a nakonec to dospělo až do fáze kradení svačin z ledničky či malování sprostých obrázků na lahve s pitím. A tohle už jsou věci a situace, které se nedají odbýt mávnutím ruky.
Anežka sama o sobě mluví jako "o mladé holčině kousek po dvacítce." Aktuálně pracuje v nemocnici na chirurgickém oddělení, kde se jí moc líbí. Totéž bohužel nemůže říci o svém prvním zaměstnání, což byl domov seniorů se zvláštním režimem. Tady dělala vrchní sestru porodní bába bez patřičného vzdělání, a považovala po ošetřovatelkách, aby do půl deváté byly hotovy ranní hygieny u všech pacientů.
Jenže při počtu personálu měla jedna ošetřovatelka na starost patnáct lidí, přičemž ležící pacienty bylo potřeba vykoupat, učesat, vyčistit zuby, případně přebalit, převázat rány, a nakonec jej posadit do křesla a odvézt do jídelny. A stejný časový harmonogram se musel dodržet, i když bylo v práci místo pěti ošetřovatelek jen tři.
A to nejhorší přišlo teprve za covidu. Díky nařízení vrchní nesměly mít sestry pití na denní místnosti, přičemž šatna byla vzdálena dvě patra po schodech, což vzhledem k tomu, že všichni museli mít na sobě nepropustné obleky, nebylo nic příjemného. Dokonce byl vydám zákaz smíchu a bavení se mezi sebou...
Anežka nakonec podala výpověď, a na rozloučenou si od vrchní sestry vysloužila křik, že ji bude budoucí zaměstnavatel nenávidět...
Sarah je už něco přes padesát, a za svou profesní kariéru toho zažila poměrně dost. Když pracovala v ordinaci zubního lékaře, manželka pana doktora se cítila být nadřazená. Začala Sarah diktovat, jakým autobusem má jezdit do práce, zakazovala jí ve volném čase chodit do přírody, aby náhodou nechytila nějakou infekci.
Ovšem vrcholem bylo, když musela po pracovní době čistit křeslo zubním kartáčkem. A když nakonec dala výpověď a nastoupila do nemocnice, situace byla snad ještě horší. Kolegyně jí vylévaly připravené dezinfekční roztoky, neexistovalo nic jako pomoc, a dokonce se musela několikrát hájit proti křivým obviněním, přičemž prohřešky měla spáchat i v době, kdy v práci vůbec nebyla a čerpala řádnou dovolenou...
Nejhorší byly pomluvy od kolegyň, že je "divná, stará, protože nemá děti." Přitom nikdo netušil, že tragicky přišla o jediného syna, a o pouhé dva roky později ovdověla.
Jak se bránit takovým šíleným situacím, kdy nenajdete zastání vůbec u nikoho, a musíte čelit teroru, ať už psychickému, nebo i fyzickému? Je jediným řešením z práce prostě odejít? A není šikana v nemocničním prostředí opomíjeným tématem, kterému by stálo za to se více věnovat?
Šikana ve zdravotnictví je určitě vážná věc a je dobře , že se o ní mluví . Možná to vysvětluje i to , proč je stále málo personálu .
OdpovědětVymazatŠikana je problém všude
OdpovědětVymazat