Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 343 Nákaza

 Autor: Daniel Kalla

Žánr: Román z lékařského prostředí, Thriller

Mé hodnocení: 50%

Obsah: Duben toho roku byl v Janově nezvykle teplý, jaro se ohlásilo opravdu brzy. I proto došlo k rychlému postupu prací při bourání starého kláštera. Co ovšem stavební architektce Vittorii notně komplikuje každý pracovní den je neodbytný starý mnich, který se nehodlá smířit s tím, že památka z osmnáctého století je pomalu srovnávána se zemí. 

A krom toho ještě Vittorii na náladě nepřidává to nepříjemné nachlazení. Jenže když se začne zničehonic dusit a kašlat krev, je evidentní, že to jen tak obyčejná rýma nebude. V práci se rozhodne skončit dřív s tím, že si doma pořádně odpočine, jenže už večer skončí v nemocnici na dýchacím přístroji. Doktoři mají nejprve podezření na tuberkulózu, jenže testy toto podezření vyvrátí. 

Zduřenina v podpaží rychle ukáže, o jakou nemoc se jedná, ač je to neuvěřitelné. V jednadvacátém století se v Itálii vyskytl po letech první případ dýmějového moru! Na místo je povolána expertka z NATO na infekční nemoci, Alana Vaughnová aby těžce nemocnou pacientku vyšetřila. Podezření na mor se ukáže jako správné. 

Pro Alanu není návrat do Itálie po letech vůbec jednoduchý. Ve světě si už díky svému povolání prožila leccos, naposledy skončila v Sýrii s těžkou zlomeninou nohy po bombardování polní nemocnice, ale tady si připadá bezradná. A to i kvůli tomu, že se znovu setkala s lékařem a bývalým milencem Nicem, mezi oběma totiž zůstala spousta nevyřčeného. 

Jedná se o bioterorismus, nebo o něco úplně jiného? Když Alanu pátrání zavede do trosek středověkého kláštera, je očividné, že v celém případu něco zásadně nehraje. Opravdu vypuklo ohnisko nákazy tady? Nakažených totiž začíná v celém Janově přibývat rekordní rychlostí, a navíc není jasné, jak je možné, že další nákaza propukla na druhém konci města! 

A když dojde k rychlé mutaci nemoci, která začne být rezistentní vůči antibiotikům, je zaděláno na velký průšvih, protože v sázce začnou být miliony životů. Alaně je jasné, že bude muset využít všechny možné prostředky, jak zabránit nejhoršímu, i když přitom bude muset obejít své nadřízené. Tato nákaza je totiž něco, s čím se moderní civilizace ještě nesetkala...Hodnocení: Nákazu už mám doma poměrně dlouho. Do naší obecní knihovny totiž občas přijdou krabice s knížkami, z nichž ne úplně všechny paní knihovnice zařadí mezi výpůjčky, a protože mě zná už roky, tak mi vždycky dovolí se v krabicích prohrabat a vzít si domů to, co se mi líbí. 

Kniha byla napsána v roce 2019, což se téměř souběžně prolíná s vypuknutím pandemie covid-19. Takže v té době jsem jaksi na podobné čtení neměla náladu, ale teď jsem si řekla, že by mohlo být zajímavé zjistit, na kolik byl autor "vizionář." Začátek byl poměrně svižný, ten nápad s obnovením epidemie moru mi přišel poměrně originální.

Ale už po pár stránkách nadšení opadlo. Příběh byl napsán příliš těžkopádně, hlavní, koneckonců ani vedlejší postavy nebyly moc výrazné. Trošku nápaditější byly záznamy z historického deníku, který nás přenesl do roku 1348, které vedl místní kněz. Hezky se tak prolínala přítomnost a minulost. 

Jak už jsem zmínila, problém jsem měla s postavami. Místy se chovaly nelogicky, dialogy nedávaly moc smysl, a Alana mi svým chováním a životními zkušenostmi připadala tak trochu jako vystřižená z béčkového sci-fi románu. Zpočátku se mi četlo dobře, pak už to bylo horší, moc se mi už do čtení nechtělo. Přidalo se větší množství postav, hlavně se mi pletly jména všech kněží a úředníků, toho tu bylo zbytečně moc.

Zápletka nebyla ale vymyšlena špatně. Zvraty byly překvapivé, místy nechyběla pořádná porce napětí, ale chtělo si to více pohrát s postavami, snad ještě popsat podrobněji šíření nemoci, případně ji i trochu roznést dál, aby to bylo napínavější. Četlo se mi dobře, vyloženě jsem se nenudila, ale čekala jsem něco víc.

Snad to mohla být i chyba na straně překladu, nevím. Závěr byl takový, jaký se dal očekávat, ale osudy některých postav byly na můj vkus utnuté moc brzy. A hlavně bylo zajímavé porovnávat s pandemií, která vypukla v roce 2019. Jenže zase - protiepidemická opatření tu byla zmíněna jen okrajově, takže to působilo dost odfláknutě. 

Na to, že je autor lékař, si mohl s některými detaily pohrát více, ale v lecčem se zase až celkem mrazivě trefil s tím, co následovalo. Nákaza je hodně zvláštní kniha, která mohla mít velké ambice, ale nakonec se to zvrtlo do nezajímavého průměru. Škoda, snad budu mít při výběru dalšího titulu větší štěstí na kvalitnější čtivo! 

A co Vy? Přečtete si někdy rádi thriller z lékařského prostředí? Četli jste nějaký román, kde probíhala pandemie, nebo dáváte přednost veselejší četbě? Zaujala Vás recenze? Napište mi do komentářů!

Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný začátek pracovního týdne, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Námět zní zajímavě. Já poměrně nedávno četla knihu P. Maye Karanténa, která popisuje epidemii ptačí chřipky. Zajímavé bylo, že dost odpovídala popisu covidové situace, přitom byla napsaná, ještě před covidovou epidemií.

    OdpovědětVymazat
  2. Tyhle knihy z lékařského prostředí čtu ráda, někdy je to fakt až děsivé🤢

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js