Krev je bezesporu ta nejdůležitější tekutina pro život. Krev je život - a život je velký dar. A co je nejdůležitější - lidská krev je jedna z mála věcí, která se nedá uměle vyrobit. Přes veškerý vědecký pokrok to prostě zatím neumíme.
Čtrnáctého června si každoročně připomínáme Světový den dárců krve. Mně se do podvědomí dostal tento den na střední škole, kdy jsme měli v rámci výuky přednášku právě o darování krve a o tom, jak moc je důležité darovat tuto vzácnou tekutinu.
Z krve, kterou darujeme (nejčastěji na oddělení hematologie), se zpracovává na transfuzní přípravky. Z každého odběru plné krve (jde o odběr cca. 450 ml z žíly dárce, tento odběr trvá pouhých pět minut), se připraví tři transfuzní přípravky - koncentrát erytrocytů (červené krvinky), koncentrát trombocytů (krevní destičky), a plazmu.
Tyto transfuzní přípravky mají v lékařství velmi důležitou funkci. Jsou potřebné například:
• Při mnoha operacích (ortopedické, cévní, transplantace)
• Při léčbě otrav
• Při léčbě poruch krevní srážlivosti (např. hemofilie)
• Při léčbě poruch obranyschopnosti organismu
• Po těžkých úrazech (autonehody, pády z výšky aj.)
• Při léčbě popálenin, a při dlouhodobé léčbě některých nemocí
Tohle je jen zlomek událostí, kdy můžeme akutně potřebovat krev. Velkým specifikem je i pupečníková krev - jedná se o novorozeneckou krev, která zůstala po porodu v placentě pupečníku. A v této krvi zůstávají miliony kmenových buněk, které jsou schopné se rychle množit.
Pupečníková krev se dá využít i mezi sourozenci - například při léčbě leukémie a různé vrozené metabolické vady. A své místo má i v regenerativní medicíně jako zdroj kmenových buněk. Stále ale probíhají vědecké výzkumy, které se zabývají pupečníkovou krví. To je opravdu úžasné, že se dá i krev malého miminka takto využít!
Darovat krev může každý z nás, ale ta nejdůležitější podmínka je, že musíme být zdraví! Já bohužel krev také darovat nemůžu, a to z důvodu, že dosud nesplňuji váhové požadavky - minimální váha je 52 kilo, já vážím kolem pětačtyřiceti, takže bohužel...
Vhodný dárce pro darování krve musí splňovat tyto podmínky:
• Netrpí vážnější alergií
• Netrpí chronickým onemocněním ledvin
• Neprodělal TBC, zhoubné nádorové onemocnění, malárii ani jinou tropickou nemoc
• Není alkoholik
• Neléčí se pro krevní onemocnění (chudokrevnost, poruchy srážlivosti...)
• Není v úzkém kontaktu (člen společné domácnosti nebo sexuální partner) s HIV pozitivní osobou
• Nepatří do tzv. rizikových skupin (nitrožilní narkomani, homosexuální pohlavní styk, promiskuitní způsob života)
Je samozřejmě důležité, aby krev, kterou dotyčný daruje, byla v pořádku - nikdo nechce dostat krev od narkomana, který má žloutenku, že...
Odložit darování je nutné například z důvodu očkování (jeden měsíc), nesmíme darovat ani nejméně půl roku od tetování, a ženy také nemohou darovat krev v období menstruace, a také v těhotenství. A samozřejmě během odběru nesmíme být nemocní.
Důležitá pravidla se týkají i samotného odběru! Dva až tři dny před odběrem krve je důležité dodržovat pitný režim - den před odběrem se dokonce doporučuje vypít až tři litry tekutin - nejlépe čisté vody - žádný alkohol! Ráno před odběrem je vhodné se nasnídat - bílé pečivo, med, čaj, marmeládu či ovoce.
Není vhodné jíst tučné a mléčné výrobky. Tukové částice krev totiž "infikují," a není pro dárce vhodná. A minimálně tři hodiny před odběrem se nemá kouřit. Chápu, že pro silné kuřáky mohou být tři hodiny asi pořádná věčnost!
Já sama jsem krev nikdy nedarovala, protože zatím nemůžu. Ale mám ve svém okolí dost známých, kteří chodí darovat - bývalý kolega z práce chodil vždy co dva týdny darovat krevní plazmu, což ale dělal hlavně i proto, že středisko, kde prováděli odběr, poskytovalo za dárcovství finanční kompenzaci. Zase na jednu stranu, proč ne. Když jsou peníze pro některé tou správnou motivací?
V České republice podle statistik aktuálně chybí na 100 000 dárců krve. Podle dat Českého červeného kříže musí kvůli vysokému věku či zhoršujícímu se zdravotnímu stavu skončit ročně s dárcovstvím až 30 000 lidí.
A bohužel ubývá mladých dárců. Ve hře jsou ale i jiné faktory - méně dárců přichází v období dovolených a školních prázdnin - logicky, máme v tu dobu asi trochu jiné starosti... Pokud mají nemocnice akutní nedostatek krevních zásob, mohou formou SMS vyzvat dárce, aby se dostavili k odběru. Jenže už je na každém jedinci, zda se dostaví, nebo ne...
Světový den dárců krve má opravdu v kalendáři své významné místo. Krev je opravdu ta nejvýznamnější tekutina pro život. Pokud můžete darovat krev či krevní plazmu, prosím, běžte...
A co Vy? Věděli jste, že čtrnáctý červen je Světovým dnem dárců krve? Chodíte Vy nebo někdo ve Vašem okolí darovat krev či plazmu? Nebo se chystáte někdy v budoucnu? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Eliss, jsem fascinován, jak skvěle píšeš, ale to víš. Je super, že sis o tom evidentně udělala research. Tolik informací odborného charakteru je boží. Jsem rád, že jsem se něco nového dozvěděl. Super článek. Dobře se mi to četlo.
OdpovědětVymazatO Světovém dni dárců krve jsem možná věděl, ale nejsem si jistý. Já nechodím. Jednou se mi po pohledu na krev udělalo zle, tak nechodíš ač bych rád bych pomohl. Jeden spolužák chodí aby měli na dárky k Vánocům a narozeninám nebo jsem to tak pochopil.
Díky za článek
OdpovědětVymazatKrev jsem dával, když jsem byl na VŠ.
OdpovědětVymazatZajímavý článek, že je dnes den dárců krve jsem vůbec netušila. A to tam pracuju:D i teď jsem u nás v hematologické laboratoři. Moc děkuju všem, kteří se rozhodli darovat krev! Člověk by ani neřekl, kolik pacientů ji potřebuje.
OdpovědětVymazatWantBeFitM
Kdysi jsem chtěla darovat krev, ale řekli mi, že po prodělané infekční žloutence to nejde... Znám ve svém okolí takové borce, kteří mají Janského plakety stříbrnou či dokonce zlatou. Ti si zaslouží obrovský obdiv...
OdpovědětVymazat