Před pár dny jsem v jednom týdeníku, který si pravidelně kupuji, zaznamenala menší glosu pod čarou s titulkem Bití dětí bude tabu. Fyzické, potažmo i ty psychické tresty, kterými někteří rodiče trestají své děti, toto je téma, které budí obrovské vášně.
Moji rodiče mě samozřejmě za špatné chování, či nějaký průšvih, který byl opravdu přes čáru, potrestali. Největším a nejhorším a trestem pro mě bylo vždy to, když mě rodiče poslali do pokojíčku, kde jsem musela sedět a přemýšlet o tom, co jsem provedla, a proč to vlastně bylo špatné. Řekla bych že tohle byl užitečný trest, to přemýšlení o samotě mělo něco do sebe.
A samozřejmě i pár pohlavků jsem dostala. Nebyla jsem sice moc velký průšvihář, ale taky jsem dokázala rodiče vytočit. Ale že bych někdy dostala přes zadek, to si jako dítě opravdu nepamatuji. Myslím, že jsem měla v dětství pevně dané mantinely, co se smí a co ne, a když jsem něco porušila, následoval trest. Celkově ale fyzické tresty u nás nebyly zvykem. Ovšem třeba i když mi bylo osmnáct, tak mě máma jednou pěkně zmydlila, když jsem přišla v noci opilá domů a udělala hloupou a hysterickou scénu.
V osmnácti už jsem sice nebyla malá, ale i tak to vnímám, že jsem si těch pár facek v dané situaci zasloužila. A ani si nedovedete představit, jak mě mrzely ty věci, co jsem tehdy vypustila z pusy, jak moc to mámu zabolelo, že mě prostě vyfackovala - vůbec se nedivím.
Nejsem příznivce fyzických trestů u dětí. Ale co když už není jiné cesty? Může jedno výchovné plácnutí přes zadek či menší pohlavek dítě traumatizovat? Někdy opravdu obdivuji ty trpělivé matky, jejichž dítě si lehne doprostřed chodníku, kope nožičkama, vzteká se, ječí, a odmítá jít dál. To už je asi věc výchovy, na kterou má každý z nás jiný názor...
Jiná věc jsou fyzické tresty ve škole. Můj přítel chodil na základku v osmdesátých letech, a často doma vzpomíná na to, jak je i ve škole "vychovávali" učitelé. Nějaká ta facka, zejména drzým klukům, byla tehdy brána jako norma. A přítel má na to dost radikální názor. Dle svého názoru je rád, že občas schytal pohlavek či facku od učitele - prý jej to tak trochu vychovávalo a formovalo.
Budiž. Ale třeba moje máma mi kdysi vyprávěla, jak je v první třídě bila stará, nervózní učitelka přes prsty ukazovátkem, když někdo neuměl pěkně psát. Jasně, už je to taky spousta let, ale tohle mi přijde už za hranou. V první třídě trestat šestileté dítě za to, že neumí psát, za to, že mu prostě něco nejde? Tady si očividně učitelka vybíjela svou frustraci, neuměla jednat s takto malými dětmi, a místo toho, aby se snažila jim z prvních školních dní udělat radost a zábavu, a hlavně chuť do dalšího učení, tak místo toho malé děti jen děsila.
I mně se jednou stalo - asi v páté třídě - že mě angličtinářka vytahala ven za ucho ze třídy. Nevím už, co jsem provedla, ale také jsem byla někdy pěkné kvítko. Každopádně, stalo se. Následovala přednáška o vhodném chování. Nikdy jsem si na učitelku nestěžovala, dokonce jsem to ani nikomu neřekla. A víte co? Spíš jsem se styděla sama za sebe, že jsem to opravdu přepískla, a takto vyprovokovala učitelku k takovému činu.
Vloni v létě jsem se s paní učitelkou znovu setkala - můj přítel u ní pokrýval střechu. No a hezky jsme si popovídali, zavzpomínali jsme na školní časy, a rozhodně mezi námi nezůstala žádná hořká pachuť.Je očividné, že co člověk, to názor. Za mě tedy platí, že občasný pohlavek, či facka je výchovný prostředek - ale samozřejmě to ze strany rodiče nesmí být s velkou razancí a silou. A hlavně fyzický trest by neměl být pravidlem, ale výjimkou, když už rodič opravdu nemá jinou možnost.
Tak mě občas jako malý taky přistála facka od rodičů , ale málokdy . Tak byla jsem malý dítě na vozíku , ale tím nechci říct, že mi kvůli tomu všechno procházelo . Spíš jsem byla vychovaná k poslušnosti , protože můj táta byl voják z povolání , takže drzost se u nás fakt netolerovala . Za mýho dětství, ale byla nějaká ta facka nebo plácnutí přes zadek běžný a mělo by bejt běžný i dneska . Bohužel není .
OdpovědětVymazatNásilí nikdy není řešení. Já jsem výrazně proti, ale myslím, že to má převážně pozitivní následky a mělo by to rodičům nechat. Ve školách a kroužcích bych to nepraktikoval.
OdpovědětVymazat„Je fyzické trestání dětí opravdu nepřijatelné?" Nemyslím. Hodně věcí se místo rozumu a výsledků řeší podle míry, kterou už nastavila společnost. Společnost to schvaluje, tak to jako nepřijatelné nebereme.
„Nebo je za Vás pohlavek za větší prohřešek v pořádku?" Osobně bych to asi vlastnímu dítěti nedělal.
„Jste zastánci volné výchovy, kdy se za prohřešky neužívá vůbec žádných trestů?" Jsem zastánce volné výchovy, ale respektuji druhou stranu. Ve škole nám říkali, že věda potvrdil, že rázná je lepší. Myslím, že by rodiče měli být pomocníci na cestě k lepšímu životu více než dozorce s fackovacím mechanismem od přírody.
I kočka dá kotěti packou ťafku, je-li třeba.
OdpovědětVymazatJe to dobrý způsob jak zařídit, aby byla většina lidí aspoň čas od času v rozporu se zákonem, což pro vnímání smyslu zákonů nikdy není dobře. Já dostal výchovnou facku jednou v životě, naprosto zaslouženě a jsem přesvědčený, že mi to tehdy jasně řeklo, kde jsou hranice, což je podle mne jeden ze smyslů výchovy. Stát má ve vztahu rodič - dítě postihovat nebezpečné excesy, čemuž zamýšlená zákonná proklamace fakticky nijak nepomůže.
OdpovědětVymazatMyslím, že výchovné plácnutí přes zadek je něco jiného, než surové bití dětí hlava nehlava a třeba ještě něčím...Nás doma netrestali, ale pamatuji si, že když už to jinak nešlo, tak nás poslal tatínek do kouta, otočit se obličejem ke zdi a přemýšlet o tom, co se stalo, proč a jak z toho... A když vidím, jak rodiče drží mobil v ruce a dítěti se vůbec nevěnují, dokonce nevidí, co dělá špatného, tím pádem ho nevychovávají - výchova je, vést děti, mluvit s nimi, poslochat je, ne je nechat růst "jak dříví v lese", to říkal můj tatínek. A ještě kdysi řekl, že "pohlavek v pravou chvíli je víc než Makarenko".
OdpovědětVymazatHaha, ""Dostal jsem xkrát a nikdy jsem trauma neměl... Pomalu mi přijde, že mají trauma spíš děti, co na ně nikdy nikdo nesáhl, než naopak." " ....akorát, že dost často si to dotyčný jenom namlouvá nebo vůbec nevidí, jak ho to skutečně poznamenalo. Jó, generační trauma, to je věc!
OdpovědětVymazatJinak já pro fyzické tresty nejsem vůbec. Je to prosté. Jednak, nehodlám nikoho učit, že je v pořádku používat násilí, když na to fyzicky mám (jelikož to je většinou jediný důvod, rodič je fyzicky silnější než to dítě, tak si to dovolí). A především, můžu bít, fackovat nebo pohlavkovat dospělého nebo i cizí dítě, když je to s ním složité, frustruje mě, nedá se s ním spolupracovat? Když nechci, aby mě zavřeli, tak ne. Ale u vlastního dítěte by to mělo být akceptovatelné, takže to by mělo požívat dokonce menší ochranu než ti úplně cizí? Jedna knížka, Chtěla jsem nosit kalhoty, má v závěru takovou hezkou myšlenku. Učím své děti, aby se mi uměly postavit, protože rodiče chrání děti před cizími, ale kdo chrání děti před rodiči? Zjevně nikdo, když jim přijde v pořádku fyzické násilí jakéhokoli druhu.