Přeskočit na hlavní obsah

Pohledné pohlednice

 Jako dítě narozené v polovině devadesátek jsem ještě zažila pořádnou pohlednicovou éru. Svátky, narozeniny, Vánoce a Velikonoce, pravidelně v těchto časech se u nás ve schránce objevovaly různobarevné pohlednice s ručně psanými přáními. 

Milovala jsem ty lesklé, třpytivé obrázky. Máma z nich měla vždycky radost, a vystavovala je na kuchyňské okno. Bylo vždycky super, z výletu či z dovolené poslat nějakou pěknou pohlednici třeba babičce, nebo sousedce, která se nám starala o domácí mazlíčky. Já sama jsem také posílala pohled - měla jsem svou školní lásku, Honzíka, a tomu jsem vždycky těžkým, kostrbatým škrabopisem napsala něco hezkého.


S příchodem internetového připojení a mobilních telefonů pohlednicím pomalu, ale jistě začala zvonit hrana.

Historie vánočních pohlednic je ale nicméně docela zajímavá. V roce 1841 měla být první pohlednice vyrobena ve Skotsku, ale bohužel se nedochovala. Jiní historikové ale tvrdí, že už v roce 1709 měli dva italští přátelé nápad prodávat tištěné kartičky s přáními, nápad se ale bohužel neujal.

Vůbec nejstarší pohlednice pochází z Londýna. Muž jménem Cole si nechal u malíře namalovat, vytisknout a ručně kolorovat tisíc kusů přáníček na jaře roku 1843. Ale jiná verze traduje, že Cole zapomněl včas připravit blahopřání pro přátele, a tak nějak vznikla první pohlednice z "nouze." 

Je mi tedy divné, že by vánoční přáníčka řešil až na jaře, to mi připadá poněkud zvláštní... Pohlednic bylo kolem tisíce kusů, a podnikavý Cole jich použil čtyři sta, a zbylé prodával po jednom šilinku za kus. Cena byla dosti vysoká, takže pohlednice se moc dobře neprodávala, no a navíc obyvatele pobouřilo to, že zobrazené dítě pije červené víno!

No a proti tomu se ozvali tenkrát i zdravotníci a bojovnici proti alkoholismu. Vzhledem k tomu, jaká byla doba, je to pochopitelné. Z tisíce vydaných kusů pohlednic se dochovalo jen jednadvacet kusů. Je to tedy cenný kousek pro bohaté sběratele - v aukcích se její cena pohybuje kolem půl milionu korun.

Ale běžnou záležitostí se pohlednice staly až kolem roku 1860, a to se týkalo jen Velké Británie. Do Čech se vánoční pohlednice dostaly z Německa, jejich zlatá éra přišla po roce 1891, po jubilejní Zemské výstavě. A motivy byly dost zajímavé - pestré kytice, muchomůrky, ale nechyběly ani idylické zimní výjevy se sáňkujícími dětmi.

Tato éra nejpoctivějších českých pohlednic skončila se začátkem první světové války. Zhoršila se kvalita tisku, snížila se pestrost témat, ale válka se promítla i na pohlednice v podobě vojenských motivů. 



A po válce už se krásné a kvalitnější pohlednice nevrátily. Lidé začali dávat přednost ceně před kvalitou, výrobci tedy používali levnější papír.

Po roce 1948, díky nastolenému režimu, došlo i k omezení křesťanských námětů na pohlednicích. Zůstaly sice betlémy, ale zmizel svatý Josef i Panna Marie, až nakonec zůstal jen Ježíšek se zvířátky. Ale kupodivu se nedochovala žádná pohlednice se sovětským Dědou Mrázem - a nemá ji ani slavný český sběratel, který je sbírá od šedesátých let.

Takže zůstaly klasické motivy s obrázky malířů - Lada, Trnka, Aleš. Vycházely také pohlednice s betlémy a notami koled.

Po roce 1989 se vrátila velká pestrost v motivech pohlednic, ale v současnosti je stále více utlačuje éra internetu a mobilů. Ještě v roce 1995 bylo podle Americké asociace pohlednicových přání odesláno přes tři miliardy pohlednic. V současnosti je to stěží desetina.

Je asi evidentní, že zlaté časy posílání pohledů jsou pryč. Ale věřím, že nikdy úplně nezmizí, protože v sobě pořád mají jakési kouzlo. Mám doma schované pohledy, které mi babička psávala k narozeninám - sice bydlela kousek, ale vždycky mi spolu s dárkem donesla i pohled s přáníčkem. Kus papíru s obrázkem, ale jsou v něm schované velké vzpomínky.

To asi nikdy úplně nenahradí emaily s obrázky a na klávesnici napsaným, mnohdy neosobním textem. Přiznám se, že už roky jsem nikomu pohled neposlala, a ani jsem žádný nedostala. S přáteli si vždycky napíšeme esemesku nebo jsme ve spojení na sociálních sítích. Ale říkám si, že najít ve schránce pohled, to by mi udělalo určitě radost...

A co Vy? Posíláte k Vánocům a Velikonocům pohledy? Věděli jste historické zajímavosti o pohledech? Máte schované nějaké staré pohlednice doma? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný předvánoční čas, Vaše Eliss ♥


Komentáře

  1. Eli,hezký příspěvek.Staré pohlednice mám ráda.Tatínek je sbíral od dětství a mám je schované.
    Vánoční přání poštou neposílám,ale dvě pohlednice jsme dostali.Od dcery a od neteře,ta žije v Londýně a posílá každý rok.
    Přeji Ti hezké vánoční svátky a v novém roce štěstí,spokojenost a hlavně zdraví

    OdpovědětVymazat
  2. Ráda dostávám nebo posílám pohledy či přání k narozeninám nebo k Vánocům, ale Posílám právě jenom těm, kteří mi to opětuji a vím že si na to potrpí.

    OdpovědětVymazat
  3. Posílám i neposílám tak na půl . S někým klasiku poštou , s někým online nebo smskou . Starý pohlednice bohužel nemám , ale článek o pohlednicích je moc zajímavý a díky za něj .

    OdpovědětVymazat
  4. Já jsem pohlednice kdysi sbírala (ne tedy vánoční, ale ty zeměpisné), ale to už je dávno.
    Letos jsem jednu dostala a dvě poslala. Jednu jsem posílala do jednoho domova pro lidi s Alzheimerem na výzvu sdružení těchto domovů - prý to klienty potěší a používají to jako vzpomínkovou terapii...

    OdpovědětVymazat
  5. Jsem zastáncem posílání via snail mail čili via šnečí počta.
    A to i mimo Vánoce, Velikonoce, Letnice, Hromnice, Narozeniny, Jmeniny, prostě vrhám do do schránek po celý rok.
    A staré pohlednice mám rád velice, zrovinka jsem jich pár vymetl na svůj blog.

    OdpovědětVymazat
  6. Moc pěkný článek :-)
    V dětství jsem pohlednice sbírala. A ještě nedávno jsem posílala ty s pohádkovými motivy dětem na tábory (sama jsem to jako malá milovala).

    Teď už to ale vážně moc nefrčí a vzhledem k cenám poštovného pomalu přestanou posílat i generace, které se tohoto zvyku docela dlouho zdárně držely, tipuji...
    Tak nám pak nezbyde, než nakukovat k Tlusťjochovi na jeho antikvářské úlovky :-)

    OdpovědětVymazat
  7. Máš pravdu, pohledům v dnešní době asi odzvonilo i vzhledem k cenám poštovného. V nasem baráku se už druhým rokem stalo něco zvláštního, jeden pár nám dal do schránky vánoční pohled. Jen tak, s věnováním a bez známky. Tak jsem jim to letos oplatila. Snad budou mít taky radost...

    OdpovědětVymazat
  8. Pohlednice jsem sice jeden čas docela poctivě sbíral, ale nerad jsem je posílal. Poslední jsem poslal snad před deseti lety. Už ani nevím, za kolik bych měl koupit známku :-).

    OdpovědětVymazat
  9. posílám vánoční přáníčka a z dovolené posílám i pohlednice :D :) a to hned několik nejen rodině, ale i kolegyním :) přijde mi to stále jako hezký zvyk :)

    OdpovědětVymazat
  10. Líbí se mi, jak umíš vybrat témata. Mě by to osobně nenapadlo. Je hezké, jak to hezky pozitivně začíná. Je hezké, že se zajímáš i o taková témata, jako historie pohlednic. Já si myslím, že na historii je pěkné, že se z ní dá dobře poučit. Rád jsem si to přečetl. Navíc je super, že to máme v kontextu jako celý příběh. Začátek, průběh i závěr příběhu pohlednic.
    Je hezké se v komentářích dozvědět, jak to mají ostatní. Je hezké, že TlusŤjoch a ostatní stále občas pohlednice posílají. Je to hezké. Já žádnou pohlednici vlastně neposlal. Zrovna včera jsem jednu omluvnou pohlednici hodil do schránky, ale to se mi moc probírat nechce. :D
    Rád jsem si početl další článek od Eliss.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já při posílání počtou využívám i eFDéCéčka (=First Day Cover čili obálky prvního dne) po antikvariátech zakoupená.
      Jsem rád, Magixmaxi, že ses zase ukázal ve světě virtuálním.

      Vymazat
    2. Díky, moc mě tvoje odezva potěšila. Přeji ti příjemné svátky. :)

      Vymazat
  11. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, díky! Já píšu stále pohledy. Pravidelně na Vánoce a Velikonoce. Posílám i za dědu a babičku. Vždycky spolu vybereme, komu pošleme, já to pak koupím, napíšu a odešlu :). Posílám i svým kamarádům a známým. Posílám cca kolem 10 pohlednic. Posílám i pár blogerkám. Kdybys mi napsala svou adresu, ráda bych ti také poslala :).
    Tudíž si vždycky k Vánocům přeji poštovní známky :). S holčičkou z tábora si dopisujeme i během roku, pravidelně každý měsíc.
    Měj krásný vánoční den <3

    OdpovědětVymazat
  12. Přeji ti, Eliss, krásné Vánoce! :)

    OdpovědětVymazat
  13. K Vánocům a k Velikonocům posílám 6 pohlednic, je to známým, kteří nevlastní počítač.
    Zajímavé čtení, které jsi nám připravila. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula