Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze (288) 127 hodin

 Autor: Aron Ralston

Žánr: Autobiografie, Memoár, Cestopisný, Podle skutečných událostí

Mé hodnocení: 50%

Obsah: Aron měl snad odmalička dobrodružství v krvi. Miloval rodinné výlety, hlavně jej fascinovaly hory a kaňony, a pořád s ním šili všichni čerti, jak měl touhu objevovat nové, vstřebávat další a další zážitky a vjemy. Největší zlom nastal v roce 1987, kdy mu nylo dvanáct. Tehdy se totiž s rodiči přestěhoval do Colorada, a jen o dva roky později se z něj stal hotový dobrodruh - jízda na koni, raftování na divoké vodě. 

A to prosím už vyvádět takové věci ve čtrnácti!

Jak odrůstal dětským střevícům, tato touha ne a ne polevit. Vystudoval vysokou školu, stal se inženýrem, získal dokonce místo ve velké počítačové firmě, ale odtud po pár měsících odešel, aby se mohl naplno věnovat svým milovaným toulkám. Jako správný dobrodruh ale také často dost nebezpečně riskoval. 

Velkou výzvou se pro něj stalo zdolání čtyřtisícových vrcholů. V roce 1998 už jich za sebou měl sedm! Jenže některé situace se mu tak trochu vymkly z rukou. Při lyžování s dvěma přáteli se pod nimi utrhla lavina, a jeden z kamarádů málem zemřel na těžké podchlazení. A byla to tak trochu Aronova chyba - to on nasměroval skupinku na horší trasu, kde bylo evidentní, že k podobné situaci mohlo dojít...

Zrovna příjemné nebylo ani setkání s medvědem v parku Grand Teton. Chlupáč se sice nechoval nijak agresivně, přesto bylo pro mladíka velmi nepříjemné mít ho několik dní za sebou jako věrný stín. 

Jenže to největší dobrodružství potkalo Arona až v roce 2003. Na konci dubna se vypravil do utažských kaňonů. V plánu měl celkem pětidenní výlet, který chtěl završit zdoláním stezky dlouhé 173 kilometrů vedoucí národním parkem Canyonlands.


Jenže předtím si chtěl jako správný horolezec ještě prohlédnout skály. Takže se vydal na nenáročný sestup do kaňonu Modrého Johna. Sice už se začíná pomalu stmívat, láka jej pomyšlení na chystanou party pod širým nebem s přáteli, ale nakonec jeho rozhodnutí nezviklaly ani dvě turistky, Megan a Kristi, které v této odlehlé části národního parku potkal.

Jenže nenáročný sestup se rázem mění v tu nejhorší noční můru. Naprosto šílenou shodou okolností jej málem zavalí obrovský balvan. Aron stihne na poslední chvíli uhnout, ale pravá ruka, směrem do loktu k prstům, mu zůstane přišpendlená pod kusem horniny.

Co teď? Zcela sám, bez telefonu, vysílačky, jen se starým přehrávačem a sluchátky, a batohem s minimem zásob. Dvě malá burrita s fazolemi, něco kolem šesti deci vody, k tomu fotoaparát, čelovka, víceúčelový kapesní nůž.

A Aron k tomu ještě porušil nejvyšší cestovatelské pravidlo - nedal nikomu vědět, kam má namířeno. Teď o něm tedy neví ani spolubydlící, ani rodina, vůbec nikdo. Snad jen ty dvě dívky, které před osudovým sestupem potkal, ale proč by se ty dvě měly nějak strachovat o cizího kluka, kterého viděly prvně v životě?

Prakticky bez naděje na záchranu zkouší různé možnosti, jak se z této prekérní situace dostat. Jenže jak dostat ruku ze svěrákového sevření balvanu?! V duchu rekapituluje celý svůj minulý život, vzpomíná na všechny pěkné výlety a zážitky. Okamžiky zoufalství prozáří naděje na záchranu, která se ale může stát tím nejtěžším rozhodnutím v Aronově životě...



Hodnocení: Před pár lety jsem viděla stejnojmenný film, jemuž se stala tato knížka předlohou. A i když jsem věděla, jak to nakonec celé dopadlo, přesto jsem se na knížku moc těšila. Proto když jsem uviděla tuto knížku na hromádce vyřazených titulů z obecní knihovny, které jsem si mohla odnést domů, neváhala jsem.

Jenže bohužel jsem po přečtení tak trochu v rozpacích. Bezesporu to, co Aron prožil, a hlavně přežil, je dech beroucí. Mám ráda podobné, někdy dost extrémní příběhy o tom, co všechno se dá přežít, a hlavně jaké extrémy je lidské tělo schopné vydržet.

Prvotní radost z přečtení pár stránek vystřídalo velké rozčarování. Jasně, je fajn, že Aron chtěl čtenářům shrnout svůj minulý život. Jenže to bylo všechno hrozně utahané. Ze začátku mě bavilo číst o výletech, o jeho dobrodružstvích na lyžích a pokořování čím dál větších pohoří a strmých vrcholů. Jenže tak kolem dvou sté stránky se mi to začalo zajídat, a hlavně mě rozčilovala Aronova nadutost a to, jak šel naprosto sobecky nebezpečí naproti (a jednou při tom neváhal ohrozit své přátele!)

Vyčerpávající mi přišly i popisy všech možných míst, kde byl Aron zrovna na výletě, zeměpisné detaily mě nudily, ale rodilý Američan či člověk, který tu byl na návštěvě by to asi ocenil. 

Knížka ale není úplně špatná. Jen jí chyběl trochu větší náboj, a také to chtělo trochu ubrat na té aroganci, kterou jsem z autorova vyjadřování cítila. Vzhledem k tomu, jak moc při svých výpravách riskoval, mu chyběl kus pokory.

Přiznám se, že u posledních padesáti stran jsem si zalistovala na posledních deset, a začala číst tam. Ale závěr byl zase pěkně akční, a takřka neuvěřitelný. Pěkným bonusem jsou autentické fotografie, které autor pořídil, a při některých opravdu mrazí. 

Nemůžu ale jít s hodnocením výše než na padesát procent. Kdyby byl příběh osekaný o minimálně sto padesát stránek, příběh by byl rozhodně čtivější a záživnější. Kniha 127 hodin byla v roce 2010 zfilmovaná, hlavní roli Arona zde ztvárnil James Franco. 

Zde si troufám tvrdit, že film je lepší než kniha. Přidávám odkaz na československou filmovou databázi, aktuálně tu film má pěkných jednaosmdesát procent:

https://www.csfd.cz/film/272015-127-hodin/recenze/

A co Vy? Viděli jste filmovou verzi? Nebo jste četli knihu? Zaujala Vás recenze? Máte rádi podobné příběhy podle skutečných událostí? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥







Komentáře

  1. Já jsem viděla film.Hodně krutý na to,že to bylo natočené podle skutečnosti.
    Po knížce bych už netoužila.
    Eli,měj hezký den

    OdpovědětVymazat
  2. Ono to mozna souvisi s odlisnou americkou.mentalitou, resp. s tim, ze se Americsn musi prezentovat vsude, jak je dobrej...

    OdpovědětVymazat
  3. příběh znám, ale neviděla jsem ani nečetla o tom něco více :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula