Přeskočit na hlavní obsah

Cuetlaxochitl

 Inspirací pro dnešní článek mi bylo včerejší náhodné shlédnutí krátké reportáže v České televizi. Tam totiž ředitel jednoho zemědělského učiliště mluvil o vánočních hvězdách. Živý vstup se točil ve skleníku, a všude kolem byly naprosto úžasné exempláře této květiny.

Reportáž mě zaujala i proto, že pan ředitel mluvil o květinách opravdu hezky, bylo vidět, že danému tématu rozumí, a nemluvil jen věci, co si stihl v rychlosti někde načíst.


Název článku možná někoho překvapí, ale jedná se o staré označení této květiny. Takto ji pojmenovali Aztékové, a ve volném překladu znamená "květina rostoucí ve zbytcích v půdě." V domovském Mexiku totiž pryšec nádherný rostl jako keř či menší strom, a jeho výška mohla vyšplhat až do čtyř metrů.

Velkou zajímavostí vánoční hvězdy je to, že červené části jsou listeny - což je odvozenina listů. Nejedná se tedy o květ, jak si automaticky myslí většina lidí. Samotný květ najdeme mezi listeny, na obrázku výše je můžete vidět jako ty žluté tečky. 

Aztékové mimo jiné věřili i v magickou sílu vánoční hvězdy. Používali ji k výrobě červeného barviva, ale křížením se jim podařilo vyšlechtit i listeny jiných barev - růžové nebo oranžové. Taková růžová vánoční hvězda, to muselo panečku vypadat moc pěkně! Dnes se dá tuším v obchodech koupit jen ta červená verze, ale i ta je samozřejmě krásná.

Pro Aztéky měla vánoční hvězda využití i v lékařství. Vyráběli z ní léky k tlumení horečky. Ale pozor, mléko, které prýští rostlina po poranění, je toxické! U citlivějších osob může tato "hmota" alergickou reakci na kůži ve formě vyrážky, po požití může vyvolat zvracení či průjem. 

Ale vědci před nějakou dobou vypočítali, že smrtelná dávka pro dvacetikilové dítě je 500 listů - což je opravdu enormní množství. Takže teorereticky bychom se otrávit neměli, ale stejně je lepší neriskovat!



V USA je vánoční hvězda známá pod názvem Poinsettia. Rostlinu totiž do USA přivezl v roce 1825 velvyslanec téhož jména. Ten byl vlastník spousty plantáží a skleníků, a proto se s radostí pustil do pěstování a šlechtění rostlinky. Výsledky nebyly kdovíjaké, a snad proto si ji první zákazníci mohli koupit až na začátku dvacátého století.

Její dnešní využití je samozřejmě estetické, což jde ruku v ruce s komercí. Ne že by na tom bylo něco špatného, zatím mi ani cena vánoční hvězdy nepřijde nijak zvláště přemrštěná - letos jsem ji koupila babičce k svátku v Lidlu, a stála sedmdesát korun.

V České republice se každý rok prodá kolem dvou milionů vánočních hvězd. Já sama si ji domů nekupuji, ale ráda jí někoho obdaruji. I když se tato rostlinka pěstuje i u nás, tak velkou část vánočních prodejů musí pokrýt dovoz. Například v Německu mají také moc hezkou tradici. Vánoční hvězdou pravidelně obdarovávají své blízké, aby jim v ponurém zimním období "hvězda" prosvítila smutný zimní čas.

Pěkné povídání o vánoční hvězdě se pojí i s Mexikem, kde se traduje toto:

Chudá mexická dívka jménem Pepita se trápila s tím, jaký dárek přinést na vánoční mši. Neměla totiž peníze na to, aby mohla přinést do kostela něco pěkného jako dárek Ježíškovi. Když se svěřila bratru Pedrovi, ten jí moudře poradil:

"I ten nejmenší dar daný z lásky udělá Ježíškovi radost."

Pepita tedy v příkopu našla hrst jakýchsi lístků. Cítila se trapně a hloupě, přesto ale lístky nakonec položila před oltář. V té chvíli se ale stal zázrak - kvítky nádherně, červeně rozkvetly. A od té doby nese pryšec jméno "vánoční květina."

Je to sice jen vymyšlený příběh, ale mě se moc líbí. A proč by se vlastně toto vyprávění nemohlo tak trochu zakládat na pravdě? Vždyť Vánoce jsou časem zázraků!




Vánoční hvězda není na pěstování nijak náročná, má ale i svá specifika. Nesnáší mráz - pokud přemrzne například u venkovního stánku, a vy si ji přinesete domů, do druhého dne z ní pravděpodobně opadají všechny listy.

Citlivá je i na přelití - platí pravidlo, že lepší je nezalít, než přelít. Ideální je zalévat odstátou vodou z kohoutku, měla by být vlažná. Vánoční hvězda nesnáší průvan ani horko - u kamen či radiátoru se jí rozhodně líbit nebude!

Není pravidlem, že každý rok si musíme pořizovat novou vánoční hvězdu. Ta letošní nám udělá radost klidně i příští rok - je potřeba ji ale přesadit, pravidelně hnojit a zalévat. Někteří odborníci radí, že od jara je možné pěstovat ji venku, a na podzim ji zase přesunout dovnitř.

Vánoční hvězda je krásnou a tradiční ozdobou nejen českých domácností. Jsem ráda, že tato tradice je stálá a trvalá, protože je to úžasná rostlina!

A co Vy? Kupujete si také domů vánoční hvězdu, nebo ji od někoho dostáváte darem? Věděli jste zajímavostí o její historii? Líbila se Vám mini pověst z Mexika? Vydržela Vám vánoční hvězda někdy i do příštího roku? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásné zimní dny, Vaše Eliss ♥


Komentáře

  1. Já u sebe v bytečku vánoční hvězdu nemám, ale babička nahoře má :) Pěkný a zajímavý článek, děkuji za něj. Ten příběh o Pepitě je moc hezký :)

    OdpovědětVymazat
  2. Ellis, tohle je moc pěkný článek, vánoční hvězdu jsem několikrát dostala darem, ale nekupuji si ji. Zato dcera ji má každý rok. Už jsem viděla jak červené, růžové, tak i jiné barvy, třeba takovou smetanovou, ale nejhezčí je asi ta červená. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
  3. Pěkné shrnutí! Zajímavé.

    Domů nekupuji, spíš mamce jako pozornost.

    OdpovědětVymazat
  4. Eliss, zdravím. Vánoční hvězdy se mi líbí moc, hlavně červené. Několikrát mě už opadala celá rostlina hned druhý den doma, zřejmě nastydla někde po cestě a proto si kupuju na Vánoce jiné květiny, nejvíc azalku ta vydrží. Děkuju za hezký článek a přeju příjemný advent. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
  5. Eliss, hezký článek. Já vánoční hvězdu občas dostanu jako dárek. Jednu minihvězdu se mi povedlo i uchovat do dalších let, i když bez červených listenů. Už jsem ji xkrát zapomněla zalít, takže je taková křivolaká a nemá moc listů, ale bojuje o svůj život tak intenzivně, že nemám srdce ji vyhodit, i když vlastně není vůec hezká :)

    OdpovědětVymazat
  6. Díky za spoustu nových informací o této krásné květině :) mamka ji pravidelně kupuje domů, nebo babičce či tetě.

    OdpovědětVymazat
  7. my jsme vždy dávali vánoční hvězdu přes rok do chladna a tmy, a pak nám na svátky hezky vykvetla :) letos jsem si nekoupila, ale loni ano :)

    OdpovědětVymazat
  8. Eliss, moc děkuji za spoustu zajímavých informací.
    Přeji hezké adventní dny, Helena

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula