Inspirací pro dnešní článek mi bylo včerejší náhodné shlédnutí krátké reportáže v České televizi. Tam totiž ředitel jednoho zemědělského učiliště mluvil o vánočních hvězdách. Živý vstup se točil ve skleníku, a všude kolem byly naprosto úžasné exempláře této květiny.
Reportáž mě zaujala i proto, že pan ředitel mluvil o květinách opravdu hezky, bylo vidět, že danému tématu rozumí, a nemluvil jen věci, co si stihl v rychlosti někde načíst.
Název článku možná někoho překvapí, ale jedná se o staré označení této květiny. Takto ji pojmenovali Aztékové, a ve volném překladu znamená "květina rostoucí ve zbytcích v půdě." V domovském Mexiku totiž pryšec nádherný rostl jako keř či menší strom, a jeho výška mohla vyšplhat až do čtyř metrů.
Velkou zajímavostí vánoční hvězdy je to, že červené části jsou listeny - což je odvozenina listů. Nejedná se tedy o květ, jak si automaticky myslí většina lidí. Samotný květ najdeme mezi listeny, na obrázku výše je můžete vidět jako ty žluté tečky.
Aztékové mimo jiné věřili i v magickou sílu vánoční hvězdy. Používali ji k výrobě červeného barviva, ale křížením se jim podařilo vyšlechtit i listeny jiných barev - růžové nebo oranžové. Taková růžová vánoční hvězda, to muselo panečku vypadat moc pěkně! Dnes se dá tuším v obchodech koupit jen ta červená verze, ale i ta je samozřejmě krásná.
Pro Aztéky měla vánoční hvězda využití i v lékařství. Vyráběli z ní léky k tlumení horečky. Ale pozor, mléko, které prýští rostlina po poranění, je toxické! U citlivějších osob může tato "hmota" alergickou reakci na kůži ve formě vyrážky, po požití může vyvolat zvracení či průjem.
Ale vědci před nějakou dobou vypočítali, že smrtelná dávka pro dvacetikilové dítě je 500 listů - což je opravdu enormní množství. Takže teorereticky bychom se otrávit neměli, ale stejně je lepší neriskovat!
V USA je vánoční hvězda známá pod názvem Poinsettia. Rostlinu totiž do USA přivezl v roce 1825 velvyslanec téhož jména. Ten byl vlastník spousty plantáží a skleníků, a proto se s radostí pustil do pěstování a šlechtění rostlinky. Výsledky nebyly kdovíjaké, a snad proto si ji první zákazníci mohli koupit až na začátku dvacátého století.Vánoční hvězda není na pěstování nijak náročná, má ale i svá specifika. Nesnáší mráz - pokud přemrzne například u venkovního stánku, a vy si ji přinesete domů, do druhého dne z ní pravděpodobně opadají všechny listy.
Já u sebe v bytečku vánoční hvězdu nemám, ale babička nahoře má :) Pěkný a zajímavý článek, děkuji za něj. Ten příběh o Pepitě je moc hezký :)
OdpovědětVymazatEllis, tohle je moc pěkný článek, vánoční hvězdu jsem několikrát dostala darem, ale nekupuji si ji. Zato dcera ji má každý rok. Už jsem viděla jak červené, růžové, tak i jiné barvy, třeba takovou smetanovou, ale nejhezčí je asi ta červená. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatPěkné shrnutí! Zajímavé.
OdpovědětVymazatDomů nekupuji, spíš mamce jako pozornost.
Eliss, zdravím. Vánoční hvězdy se mi líbí moc, hlavně červené. Několikrát mě už opadala celá rostlina hned druhý den doma, zřejmě nastydla někde po cestě a proto si kupuju na Vánoce jiné květiny, nejvíc azalku ta vydrží. Děkuju za hezký článek a přeju příjemný advent. Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Eliss, hezký článek. Já vánoční hvězdu občas dostanu jako dárek. Jednu minihvězdu se mi povedlo i uchovat do dalších let, i když bez červených listenů. Už jsem ji xkrát zapomněla zalít, takže je taková křivolaká a nemá moc listů, ale bojuje o svůj život tak intenzivně, že nemám srdce ji vyhodit, i když vlastně není vůec hezká :)
OdpovědětVymazatDíky za spoustu nových informací o této krásné květině :) mamka ji pravidelně kupuje domů, nebo babičce či tetě.
OdpovědětVymazatmy jsme vždy dávali vánoční hvězdu přes rok do chladna a tmy, a pak nám na svátky hezky vykvetla :) letos jsem si nekoupila, ale loni ano :)
OdpovědětVymazatEliss, moc děkuji za spoustu zajímavých informací.
OdpovědětVymazatPřeji hezké adventní dny, Helena