V etapě českých, potažmo československých dějin se vždy našli politici, kteří byli spoustě lidí trnem v oku. Na čemž není zase nic tak divného - kdyby tito politici nezemřeli za zvláštních okolností, které i po letech stále vzbuzují nové a nové otázky a nad oficiální příčinou smrti zůstává rozum stát.
Může jít o náhodu, nebo promyšlený vražedný komplot?
Před třemi lety jsem měla možnost shlédnout pěkný český film z roku 2016 Masaryk. A ten mi osvětlil velice zajímavou, ale v mnohém také temnou kapitolu českých dějin.
Jan Masaryk byl synem prvního československého prezidenta. I přesto ale nechtěl zůstat ve stínu slavného otce a podařilo se mu naplnit velké ambice. dokonce se stal ministrem zahraničních věcí, a také československým diplomatem.
Národ ho ve své době miloval - byl charismatický, zábavný společník, a nebál se nazývat věci pravými jmény. Jenže situace se dramaticky změnila v únoru 1948. Násilné převzetí moci komunisty znamenalo pro současné ministry obrovský nátlak. Masaryk ale odmítl na svou funkci rezignovat, ale dle tvrzení svých přátel se propadl do hluboké deprese a očividné duševní nepohody.
Mohl tedy desátého března téhož roku spáchat sebevraždu skokem z okna svého bytu v Černínském paláci? Byly jeho deprese a strach z politické budoucnosti natolik silné, nebo byl z okna prostě vyhozen?
Jedenáctého března o půl šesté ráno první svědci volali Veřejnou bezpečnost. Na nádvoří budovy, pod okny své koupelny, ležel mrtvý Jan Masaryk. Pád z patnácti metrů neměl šanci přežít. Ale velmi brzy podezřelé indicie naznačují, že se rozhodně jednalo o všechno možné, jen ne o sebevraždu!
Lékař přivolané záchranky už jen konstatuje smrt. Příslušníci StB nařizují okamžitě odnést mrtvolu zpátky do bytu. Není už toto tak trochu podivný postup? Proč tělo neputovalo v sanitce do nemocnice na ohledání? Navíc správce Masarykovy domácnosti, Václav Topinka, popisuje, v jakém stavu byt nalezl:
Postel nakřivo, povlečení rozházené, noční stolek převrácen, ze skříní vytažené šuplíky a jejich obsah rozházen všude kolem. Na podlaze střepy z rozbitého nádobí, židle převržené, jedna rozlámaná. V koupelně vybrakovaná lékarnička, jeden polštář pod umyvadlem, druhý ve vaně.
Sedadlo pod oknem převrácené a kolem okna plno otisků prstů.
Vše tedy nasvědčuje tomu, že Masaryk se buď nacházel v šíleném pominutí smyslů a ničil vše kolem sebe, nebo sváděl v bytě zoufalý a bohužel prohraný zápas se svými vrahy. Tomu nahrává i nález spousty nedopalků cigaret, které podle značky Masaryk nekouřil. A na okenní desce byly nalezeny stopy exkrementů - je tedy evidentní, že byl před smrtí vyděšený, očividně nechtěl zemřít a snad i bojoval o svůj život.
Ale vyšetřovací složky byly v tomto případě velice rychlé. Už kolem poledne je případ uzavřen! A oficiální příčina smrti - jak jinak než sebevražda. Po převratu v roce 1989 se vyšetřovatelé několikrát snažili objasnit Masarykovu podivnou smrt. V roce 2003 dokonce soudní znalec na základě biochemických výpočtů soudí, že příčinou pádu bylo působení vnější síly, na němž se mohla podílet jedna, nebo i více osob.
Jenže po tolika letech se již asi nepodaří přesně objasnit, kdo stál za vraždou Jana Masaryka. Ale osobně si myslím, že v tom měl prsty některý z nejvyšších komunistických pohlavárů...
Autonehody jsou nejen na filmovém plátně, ale i ve skutečném životě naprosto dokonalou příležitostí k tomu, jak zamaskovat úkladnou vraždu.
1. září roku 1992 k jedné takové, velice podivné autonehodě dojde. Alexandr Dubček krátce po sedmé hodině ranní nastupuje do BMW. Tam už čeká jeho nový osobní řidič, sedmatřicetiletý Jan Reznik. Dubček míří na zasedání Federálního shromáždění.
Ačkoliv je slovenský politik zvyklý sedat si vedle šoféra, tentokrát svůj zvyk poruší a sedne si na zadní sedadlo - potřebuje si totiž v klidu prostudovat neznámé kompromitující dokumenty, které hodlá představit veřejnosti, a údajně mají být spojeny s invazí sovětských vojsk v roce 1968. A jeho dalším zvykem bylo se v autě nepoutat pásem. Mohlo se mu toto stát osudným?
Bohužel na shromáždění se Dubček už nedostane. Na Vysočině, na 88. kilometru dálnice D1 auto zničehonic vyletí z vozovky. Reznik se chtěl údajně vyhnout obrovské kaluži vody a zčal s autem nebezpečně kličkovat. Sype se sklo, drtí se plech, palubní hodiny se zastavují na čase 9:25. Zadní část karoserie auta trčí do výšky.
Dubček se i se svým kufříkem s dokumenty ocitá deset metrů vedle auta. Jak se tam dostal? Mohl se odplazit bezprostředně po nárazu? Podivné je i to, že dveře vozu byly otevřené. Odborníci z BMW totiž absolutně vylučují, že by se po nehodě mohly otevřít. Kdo a proč je otevřel? Byl to Dubček, nebo byl na místě nehody ještě někdo jiný?
Zatímco řidič vyvázl z nehody jen s otřesem mozku a pohmožděninami, Dubčekův zdravotní stav byl horší. Byl letecky dopraven do nemocnice v Humpolci ve vážném stavu - zlomená žebra, obratle, dokonce se zdálo, že došlo k poranění míchy.
Dubčekův syn Pavol přijíždí do Prahy bezprostředně po havárii. A zlobí se a nechápe, proč otce nepřevezli na světoznámou brněnskou neurochirurgii, nacházející se blíže k místu nehody? "Tamní specialisté by otce léčili radikálním způsobem. A také nerozumím tomu, proč se dostal na oddělení, které se nespecializuje na léčbu zlomenin páteře?!"
Dubček je při vědomí, komunikuje s lékaři, a podrobí se několika těžkým operacím. Jenže i přes veškerou snahu lékařů umírá o tři měsíce později díky neurologickým a dýchacím potížím. Byla autonehoda plánovaná?
Jak se mohl Dubček po nehodě octnout deset metrů od auta, a co ty otevřené dveře? A kam zmizela aktovka s tajnými dokumenty, které měl u sebe? Nikdy se totiž nenašla! A havarované BMW se nikdy nedostalo na expertizu, o kterou žádala rodina. Místo toho došlo k jeho sešrotování!
A Reznik nikdy nevypovídal u soudu, který prošetřoval politikovu autonehodu. Proč? Byl jeho názor nepohodlný? Snažil se tu někdo něco zakrýt? Podle jedné z verzí za zinscenováním autonehody stáli členové bývalé StB - stejně jako v případě Jana Masaryka!
Nejasnosti dál zůstávají, a konspiračních teorií přibývá. Podle některých má být totiž prokletý celý úsek dálnice, kde k nehodě došlo. Havarovala zde totiž i Marika Gombitová nebo Petr Haničinec. Je to celé opravdu velice podivné, a okolnosti nehody jsou zvláštní. Nemyslím si, že by se jednalo o obyčejnou autonehodu...
Budu moc ráda, když mi napíšete do komentářů, co si o obou podivných úmrtích myslíte! Mohl Jan Masaryk spáchat sebevraždu? Co ale ten nepořádek v bytě a indicie naznačující, že mu ven někdo pomohl? A co Alexandr Dubček? Další oblíbený politik, který měl šance stát se podle mnohých dokonce prezidentem, a nepřežil podivnou autonehodu? Napište mi do komentářů Vaše názory!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný víkend, Vaše Eliss ♥
Tyto historické "sebevraždy" trochu znám Jen si pamatuji že u Jana Masaryka bylo hlavně zajímavé to, že prý " vyskočil z okna, ale stačil ho za sebou zavřít"...Rodiče mi o těchto zajímavých událostech jejich mládí dost často vyprávěli. Nebyla televize a tak se po večerech doma vyprávělo a my jsme ještě uměli naslouchat. To už dnešní děti moc nedokážou.
Pravdu už asi nezjistíme, ale nápadně mi to připomíná "nemoc", která se poslední dobou rozšířila v Rusku a napadá hlavně vlivné činitele - "okenitidu".
Já bych si dovolil v případě Jana Masaryka vyloučit sebevraždu z čistě psychologických důvodů: jen 10 dní před jeho úmrtím vyskočil z balkonu Prokop Drtina, jeden z čerstvě odstoupivších ministrů, se kterým Masaryk úzce spolupracoval a velmi dobře se s ním znal. Drtina se ovšem při pokusu o sebevraždu nezabil ale jen těžce zranil, a zcela bezbranný tak padl do rukou komunistické policie (později byl odsouzen na 15 let), což byla pro Masaryka nejhorší noční můra. Přitom Masaryk sám nebyl žádný geroj kdykoli připravený fyzicky trpět a jsem přesvědčen, že kdyby se chtěl sprovodit ze světa, našel by si jinou metodu. Myslím, že moskevské archivy by k této kauze rozhodně měly co dodat.
Naproti tomu u Dubčeka považuji související konspirační teorie víc jako folklór, byť slovenští pohrobci StB byli poměrně akční.
Na Masarykovu smrt mám stejný názor jako ty. Také si myslím, že nešlo o sebevraždu, ale "dopomohli" mu k tomu komunisté... Co by znamenal ten byt v dezolátním stavu, výkaly a cigarety, které nekouřil. O okolnostech autonehody A. Dubčeka jsem nevěděla, takže moc děkuji za nové, velmi zajímavé informace.
Masaryk sice trpell depresemi(,bipolarni porucha) a byl aspon podle Kosatika zavislou osobnosti, tedy nevhodny pro funkci ministra zahraničí v tak exponovane době, ale okolnosti jeho smrti jsou dosti podivné...Co se týče autonehody, kriminalisté vedi, že naplanovat autonehodu s "tutovou"smrti je takřka nemožné...mimochodembestebaci odmitli inscenovat sutonehodu u Oavla Kohouta..Ale jeden nikdy neví..
Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit. Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení. Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená. Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu. Je úžasné pozorova
Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů. Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa
Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat. Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela. Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to mám až takto napsat. Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula
Tyto historické "sebevraždy" trochu znám Jen si pamatuji že u Jana Masaryka bylo hlavně zajímavé to, že prý " vyskočil z okna, ale stačil ho za sebou zavřít"...Rodiče mi o těchto zajímavých událostech jejich mládí dost často vyprávěli. Nebyla televize a tak se po večerech doma vyprávělo a my jsme ještě uměli naslouchat. To už dnešní děti moc nedokážou.
OdpovědětVymazatPravdu už asi nezjistíme, ale nápadně mi to připomíná "nemoc", která se poslední dobou rozšířila v Rusku a napadá hlavně vlivné činitele - "okenitidu".
OdpovědětVymazatU Masaryka bych si tipla na vraždu, u Dubčeka spíš na autonehodu.
OdpovědětVymazatJá bych si dovolil v případě Jana Masaryka vyloučit sebevraždu z čistě psychologických důvodů: jen 10 dní před jeho úmrtím vyskočil z balkonu Prokop Drtina, jeden z čerstvě odstoupivších ministrů, se kterým Masaryk úzce spolupracoval a velmi dobře se s ním znal. Drtina se ovšem při pokusu o sebevraždu nezabil ale jen těžce zranil, a zcela bezbranný tak padl do rukou komunistické policie (později byl odsouzen na 15 let), což byla pro Masaryka nejhorší noční můra. Přitom Masaryk sám nebyl žádný geroj kdykoli připravený fyzicky trpět a jsem přesvědčen, že kdyby se chtěl sprovodit ze světa, našel by si jinou metodu. Myslím, že moskevské archivy by k této kauze rozhodně měly co dodat.
OdpovědětVymazatNaproti tomu u Dubčeka považuji související konspirační teorie víc jako folklór, byť slovenští pohrobci StB byli poměrně akční.
Na Masarykovu smrt mám stejný názor jako ty. Také si myslím, že nešlo o sebevraždu, ale "dopomohli" mu k tomu komunisté... Co by znamenal ten byt v dezolátním stavu, výkaly a cigarety, které nekouřil. O okolnostech autonehody A. Dubčeka jsem nevěděla, takže moc děkuji za nové, velmi zajímavé informace.
OdpovědětVymazatMasaryk sice trpell depresemi(,bipolarni porucha) a byl aspon podle Kosatika zavislou osobnosti, tedy nevhodny pro funkci ministra zahraničí v tak exponovane době, ale okolnosti jeho smrti jsou dosti podivné...Co se týče autonehody, kriminalisté vedi, že naplanovat autonehodu s "tutovou"smrti je takřka nemožné...mimochodembestebaci odmitli inscenovat sutonehodu u Oavla Kohouta..Ale jeden nikdy neví..
OdpovědětVymazatřekla bych, že oba byli odklizeni ze scény, protože se nehodilo, co ví... a myslím si, že takové věci se dějí stále i teď :)
OdpovědětVymazat