Všichni známe pořekadlo: Víra tvá tě uzdraví. Různým podvodným léčitelům a šarlatánům se ale tato slova podařilo posunout na jinou úroveň, a bohužel jejich jediným cílem je vytáhnout zoufalým a nemocným lidem co nejvíce peněz z peněženek.
Neříkám, že všichni jsou takoví, ale dnes je opravdu tento byznys spojený s podvody a nečestným jednáním, a důsledkem je pak napálený zákazník, kterému zůstala prázdná peněženka, oči pro pláč, a pokračující zdravotní problémy.
A jedním z těchto medicínských podvodů na pacienta, pouhopouhé placebo, mají být i homeopatika. Jedná se o obor alternativní medicíny. Jejich účinek má spočívat v podávání velmi zředěné koncentrace látky, která způsobila původní zdravotní potíže.
Homeopatika se snaží ve své podstatě zkoumat člověka jako celek, a jako celek jej pak i léčit. Neléčí pouze příznaky, ale i příčiny.
Alespoň toto jsem našla tak nějak v kostce na internetu. Nejčastěji se homeopatika prodávají ve formě kuliček - typicky se vzhledově dají přirovnat k dražé antiperle.
Před psaním článku si vždycky projíždím různé webovky, diskuze, abych načerpala co nejvíce informací. A je dobře, že jsem to udělala i tentokrát. Hned na úvod jsem měla totiž v rukávu informaci, že jsem žádná homeopatika nikdy nebrala, protože mi je nikdy nepředepsal můj lékař. To je sice pravda, ale ke svému překvapení jsem zjistila, že jsem brala volně prodejný lék, který je "užíván tradičně v homeopatické léčbě k potlačení chřipkových stavů."
Jedná se o lék Oscillococcinum. Mohlo by být tak třináct nebo dvanáct, byla jsem hodně nachlazená a rodiče mě nechali doma, a já brala právě tyto léky. Pamatuji si, že to byl takový prášek, který se nechal rozpustit ve vodě, já to pak vypila naráz - ono toho nebylo moc. Celkem mi to chutnalo, nápoj měl zvláštní chuť, přirovnala bych ji ke grapefruitu.
Nevím, jestli rodiče věděli, že se jednalo o homeopatikum. Ale asi o tom neměli ani tušení, protože jinak by mi lék nekoupili. Co si pamatuji, tak přímo o homeopatikách se u nás nikdy nemluvilo, tedy je nikdo u nás neužíval. Ale babičce, která měla už přes sedmdesát let, její doktorka předepisovala zase jenom homeopatika.
Babička z toho byla dost rozhozená, pořádně nerozuměla tomu, jak má ty malé tabletky užívat - v dávkovači jich měla celkem hodně, až mi to bylo divné. Prý to tak ale má být, aby byla léčba účinná, mohou se kombinovat, ale je důležité dodržovat časové rozestupy mezi užíváním tabletek. A právě třeba pro starého člověka to může být docela věda.
Princip homeopatické léčby jako první pochopil německý lékař Hahnemann. V roce 1796 začal provádět experimenty nejprve na svém vlastním těle - principy převodu bioenergií, různé pokusy s bylinkami a minerály, to vše tvořilo vůbec první seznamování s homeopatiky.
Slyšel jsem, že v nekterych homeopatickych pripravcich jsou normálně alopatické léky...Jinak fyzikálně ucinek takto zredenych latek vysvetlit nelze (celá rada látek stopovych je v homeopatiku v koncentracich vyssich než naředění než odpovida nasobnemu redeni při přípravě antibiotika/ale zas treba fyzika nevysvetluje vše...Homeopatika funguji u zvířat.. nicméně zase i zde může fungovat sugesce, neboť majitel zvirete čeká uzdravení a ucinnost leku....Cili urcita skepse je na miste, ale co my vime...
OdpovědětVymazatLíbí se mi toto stanovisko - cituji: I když neexistuje jednoznačné vyjádření Vatikánu k otázce homeopatie, je postoj praktikujících katolíků vesměs odmítavý. Důvodem je především okultní pozadí homeopatie, kvůli kterému by měla být homeopatie škodlivá a duchovně nebezpečná, může dojít až ke spoutání démonem homeopatie.
OdpovědětVymazatStále záněty dutin a horních cest dýchacích způsobily, že najednou jsem měla krev výbornou, ale nebyla jsem schopna mluvit, protože jsem měla poškozené hlasivky. Foniatr mne naučil znovu mluvit, a jedno jaro, které bylo hodně kritické jsem dostala předpis na homeopatický lék, který jsem si zaplatila. A ejhle, hlas se mi vrátil. Když máte muže zdravotníka a chemika zároveň, tak bude tvrdit, že to nemůže fungovat! Ejhle a funguje to. Zdraví Iwka
OdpovědětVymazatPokud to na někoho funguje, na mechanismu, myslím, nezáleží. Může mě to jako emeritního přírodovědce rozčilovat, ale jako člověk jsem spokojen :-).
OdpovědětVymazat