Při poslední návštěvě knihovny jsem strávila při výběru knih více času než obvykle a pečlivě jsem si procházela regály s novinkami a aktuálně oblíbenými čtenářskými tituly. Neunikla mi proto kniha Karel Gott zůstal svůj. Při prvním pohledu jsem si myslela, že se jedná o onu autobiografii, kterou stihl napsat ještě před svou smrtí, ale pak jsem si knihu prohlédla pořádně a zjistila, že má hned dva autory a že se tedy jedná o jinou knihu.
I přesto jsem si ji ale půjčila. Karla Gotta mám jako zpěváka ráda, i když jako člověk mi nebyl úplně moc sympatický, ale to je spíše můj osobní problém. Věřím ale, že to byl opravdu hodný a skromný člověk, nicméně něco mi na něm tak trochu vadilo. Ale musím uznat, že to byl intelektuál a zajímal se o spoustu věcí, včetně světové politiky, a jeho názory rozhodně nebyly hloupé ani přízemní, ale šlo vidět, že má opravdu přehled.
Biografie jako takové moc nečtu, tento žánr mě moc neoslovuje, mám raději knihy s pořádným dějem, a nějaké osobní zážitky celebrit a jejich pouť životem, to mě v knižní podobě moc nebere. Ale říkala jsem si, knížka je o našem Božském Kájovi, tak to určitě bude super čtení. No, tak úplně ne, bohužel pocity z četby mám spíše smíšené, nakonec jsem knížku odložila někde za půlkou, což se mi dlouho nestalo, a velmi mě to mrzí, protože si myslím, že právě Karlovy biografie by se mohl ujmout někdo šikovnější.
Problém je už v tom, že kniha má dva autory. Jedním z nich je Michaela Remešová, která je redaktorka deníku Blesk, a druhým je spisovatel Roman Schuster, a když jsem si o něm zjišťovala na internetu informace, tak už za sebou několik knih o celebritách má, například i o Karlovi Svobodovi.
Na začátku knihy je jako úvod napsaná dlouhá pasáž o dni, kdy zemřel, autoři charakterizují rok 2019 jako "jediný špatný za 80 let," jsou tu dlouhé citace právě z deníku Blesk, kterým poskytl Gott prohlášení o tom, že se léčí s akutní leukémií, a posléze reakce deníku a rychlé shrnutí toho, jak to bylo s veřejným a soukromým rozloučením.
V další kapitole je tu najednou zase rozhovor s Milošem Zemanem o Gottovi, naprosto nesmyslně navazuje srovnávací pasáž Elvise a Karla, a o pár stránek dál se přeneseme do roku 2015, kdy Karel poprvé vážně onemocněl.
Působilo to na mě dosti chaoticky. Zeman, Elvis, najednou rok 2015, a bohužel další stránky se nesly v tomto duchu.
Ze začátku se mi knížka četla dost dobře, je to takové to čtení, na které se nemusíte moc soustředit, prostě čtete a čtete, jenže bohužel se nezapře osobnost autorky, která pracuje v bulváru, a některé věci v knížce mi přišly dost za hranou. Říkala jsem si: Je to biografie, nebo jen hloupý a nedůstojný pokus o senzaci?
Oceňuji to, že jsem se dozvěděla o Karlově životě spoustu zajímavých věcí, ty z jeho mládí, jaké měl dětství, jak začal hrát po kavárnách a jak se nedostal na malířskou školu na UMPRUM, v roce 1960 začal studovat operní zpěv a v též roce vystoupil poprvé c Československé televizi.
Spousta věcí byla zajímavých, oceňuji i pěkné Karlovy fotografie a ukázky jeho obrazů, autentické rozhovory, z kterých jde cítit, jak se snažil být Karel k novinářům a reportérům vždy přátelský, i když jich určitě často měl plné zuby, a pak také pěkná slova přátel a nejbližších.
Ale ty zajímavé a čtivé pasáže střídaly i ty, ze kterých jsem byla, s prominutím, znechucená. Bulvár jako takový zrovna nevyhledávám, ale to, jak si Gottovy bývalé milenky pouštěly pusu na špacír a vykládají do novin takové detaily, "že to s nimi Slavík dělal na kožené pohovce" "že byl vždy citlivý a něžný milenec" to mi přijde opravdu dost divný a v biografii bych zrovna takové věci nečekala. Upřímně, ani mě to jako čtenáře nezajímá a jen jsem protáčela oči.
Navíc i ty mezititulky článků byly takové... Neuctivé, nevím, jak to jinak nazvat, posuďte sami: "Narozeniny v záchrance!" "Raději tři ženy!" "Sexuální chtíč!" "Sex, nebo intelekt?"
Jak jsem postupovala knihou, začala mi hodně vadit i absence nějaké časové souslednosti a ucelenosti témat, skákalo se z roku na rok bez nějakého řádu, takže jsem zklamaně knížku odložila a nepřečtenou ji vrátím do knihovny. Škoda, tady opravdu platí, že slavné jméno v názvu knihy bestseller rozhodně nedělá.
Biografie taky nemusím, a to přeskakování v čase jak popisuješ mi vadí dost, já musím mít vždycky nějakej systém, jinak se nemůžu soustředit. Takže tohle asi určitě nezkusím.
OdpovědětVymazatBiografie mám ráda, ale musí to mít nějaký řad a přehlednost - nic ve stylu tu to a tam zase toto. A pokud to nepíše nějaký bulvární novinář, to bych taky ocenila. V případě, že ano, je to bohužel vidět, což kazí celkový dojem. Novináři se dle mého přímo vyžívají v soukromí toho typu, který nikoho nezajímá. Dle toho, co jsem četla, by mě tahle kniha taky neoslovila. Mou cestu za štěstím jsem sice nečetla, ale myslím, že bude knížka pěkná.
OdpovědětVymazatEliss, to je zajímavý článek. Knížku o Karlovi Gottovi jsem viděla za výlohou prodejně knih. Nejsem zrovna čtenářem tohoto typu knih. Myslím, že jeho život byl pestrý, ale jeho soukromí mě až tak nezajímá jako mě nezajímá soukromí všech celebrit. Oni žijí v jiném světě, a málokdo o nich napíše skutečnou pravdu, proto to ani nesleduju, ani nečtu. Měj se moc pěkně a opatruj se.
OdpovědětVymazatod vidění knihu znám, ale nikdy jsem se o ni více nezajímala :) po přečtení článku chápu, proč tě nebavila... tohle by se nelíbilo ani mně :) knihu Má cesta za štěstím jsme pořídili babičce na Vánoce, tak snad ji potěší a bude se líbit :) až si ji rozbalí, ráda se na ni také podívám :)
OdpovědětVymazatBulvární novináři se honí za senzacemi, ale u Karla Gotta mně to připadá jako 100krát převařený čaj, opisují jeden od druhého, předevčírem jsem viděl za výlohou knihkupectví novou knihu o Gottovi, stála víc než 1200 Kč, nevím, kdo si ji bude chtít koupit, aby se dozvěděl to, co už mnohokrát jinde bylo.
OdpovědětVymazatBiografie mám ráda, třeba kniha o Nataše Gollové od Aleše Cibulky je skvělá, ale ty bulvární knihy nemusím
OdpovědětVymazatAutobiografie celebrit nečtu a asi by mě nezajímala ani kniha o Gottovi.I když třeba na film bych se podívala.Nevím,ani nevím,zda ho u nás už dávali.
OdpovědětVymazatEli,měj hezký večer
Biografie, obzvlášť od bulvárních novinářů, nemusím.
OdpovědětVymazatBibliografie dobře napsaná, no těch je málo, psát objektivně tj o kladném i záporném to umí málokdo.
OdpovědětVymazatMám co číst i bez podobných biografií. Bulvární styl by mě nejspíš přiměl knížku po pár větách odložit, protože bych ji vyhodnotil jako ztrátu času.
OdpovědětVymazatEliss, zdravím. Knihy, které píšou bulvární novináři mě nelákají. Už to, že autorem je redaktor Blesku by mě odradilo. A Tvoje zkušenost mě v tom jen utvrdila. Dej pak vědět, jak se Ti líbila druhá kniha Má cesta za štěstím. Posílám pozdrav. Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Autorka z Blesku? Už to mě hodně překvapilo a asi bych se knihy bála. Bulvár celkově nemusím. Chudák Kája, určitě by za takovou knížku nebyl rád...
OdpovědětVymazat