Přeskočit na hlavní obsah

Egyptské záhady

 Starověký Egypt je v mnoha ohledech velmi zajímavou epochou lidstva. Z historického hlediska se jedná o nejstarší stát na světě s na tu dobu neobvykle vyspělou kulturou. A otevírá se tu i prostor pro spoustu konspiračních teorií. Egypt je totiž zahalen rouškou tajemna, a některá jeho tajemství neumíme uspokojivě vysvětlit dodnes...

Egyptské městečko Dendera je proslulé svým chrámovým komplexem. Zvenčí památky nepůsobí jako něco, co by mělo turisty na první pohled zaujmout, uvnitř je to však jiné. Chrám zasvěcený bohyni Hathor naskytl archeologům neuvěřitelnou podívanou. Na jedné ze zdí je totiž znázorněno několik postav, z nichž dvě drží cosi, co připomíná tvarem klasickou žárovku, a z jejího konce jakoby ústil kabel elektrického proudu... Světlo proudící uvnitř znázorňuje had, který vylézá z květiny.

Může jít o náhodu? Nebo má scéna zobrazovat něco úplně jiného a lidské oko v tom vidí elektrický přístroj? Podle některých tvrzení má reliéf zobrazovat jeden z egyptských mýtů o stvoření světa. Těžko soudit, ale takto bych si stvoření lidstva asi úplně nepředstavovala.





Podle některých badatelů měl Egypťanům elektřinu darovat bůh Thovt, který disponoval univerzálním věděním. Je opravdu zarážející podobnost reliéfu tří postav se žárovkou.

V roce 2003 byl podle fotografie sestrojen model světla, který opravdu fungoval, a byl k vidění ve švýcarském Mystery Parku. V roce 1936 byla v Iráku objevena hliněná nádoba, která má uvnitř železnou tyč a stočený měděný plech. Když se naplní kyselou tekutinou, dojde ke vzniku napětí o dvou voltech. 

Podle archeologů by mohla nalezená nádoba pocházet z Egypta. Jenže i pokud by zobrazovala světlo z Dendery, toto zařízení by o takto nízkém napětí nemělo téměř žádné praktické využití. Jedině snad že by více takových přístrojů fungovalo nějak dohromady, ale to jen hypotéza.




V roce 2016 dojde při bourání jednoho domu na jihu Egypta k nálezu mincí. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby na rubu těchto mincích nebyl znázorněný tvor nápadně připomínajícího mimozemšťana. Na líci zase můžeme rozeznat objekt připomínající létající talíř nad lesní krajinou. Nápis na krajích mince je latinky a má v překladu znamenat: Jsou zde v pravý čas. Matoucí je i letopočet na několika mincích - 1656.

Ovšem tento nález je tak trochu záhadný celý a spoustě odborníků se nepozdává jejich pravost. Neznáme totiž ani přesná místa nálezu, ani jejich objevitele. A ti by přeci chtěli být díky tomuto objevu slavní, ne? A latinský nápis na egyptských mincích, to mi taky jaksi moc neštymuje... 

Upřímně, toto bych viděla jako dílo nějakého vtipálka, který pár těchto mimozemských mincí podstrčil k pokladu. Posuďte sami podle fotografií mincí, ale v autentičnost mincí moc nevěřím. Rozhodně nepocházejí z hlubin vesmíru...





V roce 1848 objeví archeologové v chrámu v egyptském Abydosu záhadné hieroglyfy. Jelikož si s nimi nevědí vůbec rady, odvezou je do Evropy k dalšímu bádání. Mezi egyptology vyvolá nález obrovskou bouři a debatu, jenže to celé nikam moc nevede.

Co je to za bizarní objekty a tvary?

Další poprask kolem hieroglyfů vypukl před více než třiceti lety, a to díky fotografiím a videím pořízenými turisty. Snímky obletí svět a lidé jsou v šoku. Někde v Egyptě, na více než 3000 let starých hieroglyfech vidí tank, raketu a helikoptéru!



Egyptologové si ale zachovávají střízlivý pohled na celou kauzu. Podle nich jde jen o optický klam, výsledek přetesávání původních hieroglyfů a také působení času a povětrnostních podmínek. Prý jde jen o náhodu a lidskou fantazii. 

Jenže toto vysvětlení je docela zvláštní. Opravdu by mohlo dojít k opadání omítky takovým způsobem, aby vytvořila helikoptéry a tanky? Navíc to vůbec nevypadá, že by došlo k nějakému opadu, protože tvary objektů jsou čisté, a po oloupání omítky by tam logicky musely být nějaké větší trhliny. 

Mohl někdo Egypťanům v dávných dobách předat vědomosti ohledně pokročilých technologií? Návštěvníci z vesmíru, nebo snad nějaká jiná civilizace oplývala již v té době takovými znalostmi? To je dost nepravděpodobné. Můžeme se jen domnívat, jak to celé  je...



Záhadou dodnes zůstávají opředeny i pyramidy. Tyto obří jehlanovité stavby se skládaly z miliónů stavebních bloků, a každý z nich vážil několik tun! Proces jejich staveb musel být velice zdlouhavý a složitý, a podle některých záhadologů k tomu byla zapotřebí pomoc vyspělých civilizací z vesmíru. 

Před několika lety toto dokonce napsal i na svůj Twitter miliardář Elon Musk. Je to jen šílená teorie? Opravdu byli Egypťané tak technologicky zdatní? Já osobně v tomto případě v zásah shůry nevěřím, za tímto bych hledala jen šikovné a hodně pracovité ruce.

Ale kdoví? Dnes se už nedozvíme, kdo a jak třeba pomáhal se stavbou úžasných egyptských pyramid.

Faktem zůstává, že Egypt není jen krásným místem na dovolenou, ale i místem historických tajů a záhad.

Co si o tomto myslíte Vy? Je možné, aby staří Egypťané používali žárovku nebo elektrický proud? Mohli znát a zobrazovat formou hieroglyfů válečné stroje, nebo jde jen o náhodu? A co ty mince s mimozemskými návštěvníky? Jedná se o padělek, který vyrobil vtipálek, nebo o zobrazenou realitu? 

Co si o tomto myslíte Vy? Napište mi Vaše názory do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Napadá mě, kdyby teď přišla nějaká velká katastrofa a zničila náš svět, co by po nás budoucí návštěvník archeolog vykutal? Zase ty pyramidy? :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hezká myšlenka. Myslím, že ano. Ač je nám to vzdálené, tak pořád je to součást naší historie.

      Na to byl, za mě, hezký dokument byl na televizi Spektrum. Bylo to o tom, že podle oblastí, které lidé náhle opustili, tak vyvodili, co by po nás zbylo z našich měst. Byly to dost zarostlé budovy.

      Vymazat
    2. Byly to dost zarostlé budovy. - Ano, šlo převážně o břízu bělokorou, ale není je to revidováno, neboť to zavání rasismem na sto honů.

      Vymazat
    3. Tlustjoch, ty musíš být značně chytrý. Jinak rozesmál si mě. :)

      Vymazat
  2. O starověkém Egyptě jsem jednu dobu hodně četla,byla jsem s tím úplně pohlcená.Je to samá záhada a možná nikdy nebudeme vědět,jak to s nimi opravdu bylo.A třeba je to dobře,záhady i tu nevyjasněné mám ráda.
    Měj hezký celý nový týden

    OdpovědětVymazat
  3. Ta mince mě zaujala, protože se o staré mince už pár desetiletí tak trochu zajímám. Že je to padělek, je prakticky stoprocentní, spíš by mě zajímalo, jakou římskou minci (nebo předlohu k ní) šejdíři použili, což by taky, myslím, nebylo tak náročné zjistit. Jsem si skoro jistý, že kdyby chtěl někdo "mimozemské" teorie rozmetat na padrť, ani by mu to nedalo tolik práce, ale ti, co mají rádi tajemství, by to stejně odmítli slyšet :-).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jenže, jak dokládají nejnovější výzkumy HZHZ (hnutí za humanizaci záchodků), se nejedná o minci, ale u účelovou známku (žetonek) do vesmírných kadibudek.

      Vymazat
  4. Jestli se jedná o padělek, tak je vlastně pěkné, že tím dal něco zajímavého lidem, co se o mimozemštany zajímají. I mi dva máme, co zajímavého řešit. Vlastně ač špatným způsobem, tak mě ten nadšenec potěšil, tak něco takového jako podporu zfalšování historických pozůstatků neschvaluji. Nemám rád, když lidi lžou a potom, když se někdo o něco snaží, tak se může snažit zbytečně, protože mu někdo neřekl, jak to opravdu je.

    Viděl jsem dokument. Bylo to o zlatých letadýlcích nalezených v Egyptě, aspoň co si pamatuji. Byly malé zhruba jako lidská dlaň a nadchli odborníky v tom, že tyhle věci podobné ptákům a převážně dnešním letadlům, jak je jde vidět umělecky ztvárněné v animáků, by mohli skutečně lítat. Tak udělali větší variantu, která nebyla ze zlata, tak nebyla tak těžká a zkusili to. A ono to skvěle létalo. Když hodíš běžnou vlaštovku, tak padne do zruba jednoho metru. Pokročilejší může několik metrů. Jejich zvětšený model držel několik desítek metrů, podle toho co si pamatuji z dokumentu. V tomhle detailu a v tom jestli to bylo v Egyptě, je dobré mě nebrat moc vážně, protože jsem to viděl před rokem a byl tam zmíněný zajímavý fakt. Našla se tam i něco jako keramická socha švýcarských hodinek čtyřkrát menší než naše. A dokonce z druhé strany byl nápis - Vyrobeno ve Švýcarsku. Jen jedny se našli a v dokumentu se k tomu ještě vyjádřili jen krátce: „Není to fascinující, kdyby to Egypťany měli od nás." Myšlenka, že byl nějaký cestovatel v čase předal vědění je fascinující, ale asi velice hloupá.

    Napadá mě. Kdyby jsme měli stroj času, chtěli by jsme si do minulosti předat svoje současné vědomosti, aby na ně naše minulá já mohli tisíce let dál stavět a mi v současnosti byly vyvinutější?

    Když člověk se obklopuje fascinujícími věcmi, tak ho snáze fascinující věci napadají. Napadá mě. Co by nás přinutilo ke snaze nám předat do minulosti vědomosti, aby jsme byly vyspělejší? A co by nám dalo stroj času? Co kdyby zemi ovládla vyspělejší mimozemská rasa, co si nás zotročila - to by vysvětlovalo tu mimozemskou minci, a tak jeden ze zotročilých lidí se vloupal do stroje času a předal veškeré své vědění do dávných věků, aby zachránil svojí civilizaci. A třeba díky tomu na svém počítači píši na Blogger, komentář. Moc se mi ta teorie líbí a určitě by z toho mohl být dobrý dobrodružsný film, ale není to něco, čemu bych věřil.

    Jestli jich tam bylo jen pár, tak je zjevné, že to je padělek, ale asi chci zmínit, že tehdy v jejich civilizaci si obalovali hlavy, a vládci měli díky tomu trochu větší a modifikované mozkovny, což zapříčinilo nepřirozený/nezemský vzhled, tak ač tohle není velká hlava, tak se mi to chce zmínit. A může to být opravdu jenom zlomená a časem obroušená mince. I když je to spíše podvod.

    Fascinující téma, které si vybrala. Děkuji ti, že jsem si po tom početl a dovedlo mě to k zajímavým věcem. :)

    OdpovědětVymazat
  5. Moc hezký článek! Jsem ráda, že jsem se něco dozvěděla :) Za mě ty mince moc pravě nevypadají, zvlášť když není jasný přesný místo nálezu, nálezce... A ty pyramidy mi už dlouho vrtají v hlavě, jak to zvládli :)

    WantBeFitM

    OdpovědětVymazat
  6. Já na tom nejvíce hodnotím to, že i dnes je dost lidí, kteří mají zájem o dějiny a nemusí to být starověký Egypt. Ještě starší je Sumer. Nechci spekulovat, co bylo nebo nebylo možné, spíše připomenu práci našich archeologů v Egyptě (egyptologové), kteří tam udělali záslužnou práci. Je třeba stavět na faktech a spekulace jsou pro ty, kteří pasou po senzacích. ☺

    OdpovědětVymazat
  7. Moc zajímavý článek. O Egyptu toho po pravdě moc nevím, jen to, co jsem se dočetla v různých pověstech a příbězích z historie. Vím, že tam pracují naši archeologové a jsou velice úspěšní. Záhad je v této zemi určitě mnoho a o mnohém se třeba ještě dozvíme. Vím, že se jednalo na tu dobu o velmi vyspělou kulturu, ale zastřenou mnoha a mnoha neznámými. Děkuji za zajímavý článek. Měj se moc hezky.

    OdpovědětVymazat
  8. O mýtech o stvoření světa ze svého studia leccos vím a je to někdy takový bizár, že se člověk vážně nestačí divit :-) Hadi a vůbec všelijaké mořské a vodní příšery (draci například) v nich ale vystupují s téměř železnou pravidelností, takže co se první záhady týče, tak bych tomu skeptickému vysvětlení s mytologií docela klidně věřila :-)

    OdpovědětVymazat
  9. Ahoj Eliss, záhady a tajemno vždycky přitahovaly pozornost a přitahovat budou. A že jich v Egyptě je... Obdivuju práci českých týmů archeologů, které v Egyptě působí, patří k nejvýznamnějším týmům a jsou v odborném světě vyjímeční. Četla jsem od Miroslava Bárty z Českého egyptologického ústavu, jak jsou výzkumy náročné - náročná je příprava, práce v žáru slunce, prachu, množství nebezpečných kober, zloději, pašeráci, miny...Navíc práce musejí probíhat rychle. Eliss, měj se hezky. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
  10. Ahoj,
    Egypt je rozhodně zajímavý, ale mince je určitě padělek a na výstavbě pyramid se podílely tisíce otroků. To, že je někde obrázek něčeho, co nám připomíná nějaký náš (relativně) současný vynález, je jen náhoda, nebo spíše naše projekce. Jinak bych řekla, že státy v oblasti Mezopotámie jsou starší než Egypt.
    Měj se krásně,
    Hanka z ciculka.cz

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula