Přeskočit na hlavní obsah

Divočina (2014)

 Můj nejoblíbenější filmový žánr je horor a krimi. Občas je ale potřeba se podívat i na něco trochu jiného, u čeho člověk přijde na jiné myšlenky a nemusí se bát každého pohybu na obrazovce, případně se zatajeným dechem sledovat počínání masového vraha.

Zatoužila jsem po nějakém filmu z přírody. Konkrétně tedy ze života v přírodě. Něco o lidech, kteří se vykašlali na život v civilizaci a místo toho se rozhodli na vlastní pěst žít v divoké přírodě.

Před půl rokem jsem viděla Útěk do divočiny. Tento film byl o mladíkovi Chrisovi, který se rozhodl místo studia práv žít v divoké přírodě bez jakýchkoliv výdobytků moderní civilizace. Tento film se mi líbil tak napůl, byla jsem z něj upřímně celkem rozpolcená. Chris totiž neměl svůj život v přírodě nijak zvlášť promyšlený, a jeho další osud nebyl bohužel zrovna nejrůžovější.

Divočina sice pojednává o podobném útěku od civilizace, ale zato hlavní hrdinka uvažovala mnohem více racionálně. No, tedy...

Cheryl je šestadvacetiletá dívka, která to neměla v životě vůbec lehké. Počínaje dětstvím, kdy vyrůstala s násilnickým otcem, a na hraně dospělosti, kdy přišla o milovaného člena rodiny. Našla si sice práci jako servírka v bistru, vdala se za pěkného a úspěšného muže, jenže i díky svým traumatům z dětství se dostala na scestí. Drogy, promiskuita, vzájemné neporozumění si s manželem.

A tak si jednoho dne řekla dost. Změním se, najdu své lepší já. A kde jinde ho hledat než daleko od lidí? Protože tam už člověk tak nějak nemá co ztratit, jen případně získat.

Tak se, i s nulovými zkušenostmi, rozhodne zdolat 1770 kilometrů dlouhou vysokohorskou trasu nazvanou Pacific Crest Trail, nejnáročnější stezku USA. Tato stezka začíná u kanadské hranice a končí u té mexické. Jenže vše nejde tak, jak si Cheryl představovala. Už jen dostat na záda obrovskou krosnu se vším, co bude potřebovat, je téměř nadlidský výkon. Od začátku přemáhá chuť tento nadlidský úkol vzdát.

Nic totiž není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Počínaje zdánlivě jednoduchým úkonem, jako je postavit si uprostřed pustiny stan, konče setkáním s divokými zvířaty, která nejsou vždycky k lidskému pokolení úplně přátelská. 

Přesto se však Cheryl i přes útrapy přírody nevzdává, a odvážně jde dál. Protože všechny tyto útrapy jí mohou pomoci najít radost ze života a hlavně sílu, která jí už dlouho chyběla. Podaří se ale křehké dívce tento těžký úkol zdolat až do konce?


Na československé filmové databázi má Divočina dvaasedmdesát procent a je tedy v červených číslech. Hned na začátku mě zaujalo, že snímek režíroval Sean Penn. Scénář byl inspirován skutečným životním příběhem Cheryl Strayedové.

Příběh vlastně nebyl tak úplně o životě v divočině, ačkoliv Cheryl si také zažila krušné okamžiky - i taková maličkost, jako ohřát si jídlo se zdá úplně banální, ale když si to pořádně nepromyslíte, případně nepročtete návod v knize o přežití úplně důkladně, jste v pytli. Stačí jediný, malý banální detail a je to všechno v háji.

Víte, mě přijde, že lidé, kteří chtějí žít sami, v souladu s přírodou, daleko od civilizace, to nemají nikdy úplně promyšlené. Vezmou si krosnu, do ní si dají pár věcí na rozdělání ohně, teplé oblečení, stan, případně nějaké jídlo, a to je všechno.

Je to paradoxní. I když chcete žít sami v přírodě, stejně k tomu potřebujete výdobytky moderní civilizace.

Když srovnám tento film a Útěk do divočiny, tak tento se mi líbil o něco víc. Hlavní roli Cheryl ztvárnila skvěle Reese Witherspoon, kterou jsem měla doteď zafixovanou jakou růžovou blondýnku z praštěných filmů, ale tady mě velmi příjemně překvapila, protože se role životem ztracené, opuštěné tulačky zhostila na výbornou.

Film měl svoje tempo, nenudila jsem se, nevadily mi ani flashbacky, protože postupem času jsme se teprve dozvídali, jaká Cheryl byla a jaká je teď, a co ji vlastně donutilo vydat se na takovou složitou cestu. Nikdo z nás si asi nedovede představit, jak musí být delší pobyt v přírodě bez lidí osvobozující. Na druhou stranu je to i velké riziko.

Ale kde jinde má člověk takovou šanci přemýšlet o sobě a o svém životě, než uprostřed pusté přírody? Musím ještě pochválit skvělý výběr lokací, ta příroda byla opravdu dechberoucí a nádherná. Film se mi moc líbil, ale na maximální hodnocení mi tam něco trochu chybělo, proto dávám čtyři hvězdičky z pěti. 

Pokud si chcete pustit pěkný dobrodružný film o hledání vlastního já a pokochat se krásou americké přírody, tento film je pro Vás jako stvořený!

A co Vy? Viděli jste tento film, nebo Útěk do divočiny? A jak se Vám líbil(i)? A máte rádi dobrodružné filmy? Nebo ne? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥



Komentáře

  1. Vypadá to skvěle! Moc děkuji za tip, určitě se na něj podívám :)
    Leník

    OdpovědětVymazat
  2. Útěk do divočiny je skvělý film! Hodně mě bavil a inspiroval k přečtení si knih a zhlédnutí dokumentů o PCT.

    OdpovědětVymazat
  3. Díky za tip, ten film bych docela ráda viděla.

    OdpovědětVymazat
  4. Útěk do divočiny jsem viděla. Líbil se mi, Divočinu jsem si zapsala a mrknu na ni. Prozatím se mi líbí herečka v trileru

    OdpovědětVymazat
  5. Viděla jsem film a hrozně se mi líbil.Mám ho doma a často se k němu vracím.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
  6. Film jsem neviděla, vypadá ale zajímavě :)
    My občas sledujeme na Spektru "Ben Fogle a lidé žijící v divočině"- příběhy lidí, kteří se rozhodli opustit "krysí závod" a žít sami nebo s rodinou soběstačně v divočině. Dost nás to baví :)

    OdpovědětVymazat
  7. Miluju knihu i film, úplně jsem pak měla chuť se sbalit a taky vyrazit - ale rychle mě to přešlo, skončila bych asi za první zatáčkou :D

    SmileThess

    OdpovědětVymazat
  8. Tak to je tedy divočina... :D

    Tenhle film jsem ještě neviděla, ale vím o něm... tak díky za připomenutí! :)

    Ela

    OdpovědětVymazat
  9. viděla jsem a moc se mi líbil :) věřím, že i kniha bude skvělá :)

    OdpovědětVymazat
  10. Ostatně i klasic Thoreau se při po ytu v divočině úplně bez vydobytku civilizace neobešel... A mimochodem, nevíme, jak původně žili prerijni Indiáni, neboť v nejstarší době, která je zdokumentovat už měli koně, snad i pušky pušky apod. A jejich život už byl tím hodně změněny..

    OdpovědětVymazat
  11. Mimochodem, třeba rozdělit oheň třením dbvou dřev... To skoro nejde... Běloch to dokáže pomocí luku, ale domorodci to dokáží i vryenim klacky v ruce..

    OdpovědětVymazat
  12. Film Divočina jsem viděla a moc se mi líbil, ale Útěk do divočiny jsem neviděla.

    OdpovědětVymazat
  13. Tento film jsem viděla, byla to taková příjemná oddechovka, takže je to určitě fajn! :) Ráda na něj mrknu i znovu.

    OdpovědětVymazat
  14. Ahoj Eliss,
    znám oba filmy a Útěk do divočiny je strašně pesimistický a depresivní. Mám pocit, že to hlavní hrdina vůbec nedomyslel, taková divná póza. Divočinu jsem taky viděla, Reese je tam dobrá (ale ona je skvělá herečka) a film se mi celkově líbil. taky bych mu dala tak ty 4 hvězdičky, to je podle mě odpovídající. Měj se krásně!
    Hanka z ciculka.cz

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula